Slovenija brez hidroenergije ne bo dosegla ciljev OVE
Na strokovnem posvetu »Reka Sava v luči podnebnih sprememb« so odločevalci in strokovnjaki razpravljali o vlogi hidroenergije v slovenski energetski mešanici prihodnosti. Sporočilo posveta je bilo enotno: Slovenija potrebuje nove hidroelektrarne, da bo lahko z nizkoogljičnimi viri pokrila svoje energetske potrebe.
Hidroenergija je pomemben del slovenske energetike, saj hidroelektrarne proizvedejo več kot 30 % vse električne energije v državi. Pri odločitvah za nove hidroelektrarne je potrebno razumeti, da ne gre le za energetske objekte. Hidroelektrarne namreč s svojo večnamenskostjo poleg proizvodnje zagotavljajo tudi protipoplavno zaščito, uravnavajo nivo podzemne vode, zagotavljajo ustrezne količine podzemne vode, ohranjajo temperature vode ter ustvarjajo boljše pogoje za okolje, bivanje in pridelavo hrane. Prav tako pa ustvarjajo tudi številke pozitivne sinergijske učinke na gospodarstvo in okolje. Glavna ovira pri izgradnji novih hidroelektrarn je, da se postopki za njihovo umeščanje v prostor podaljšujejo. S tem pa so ogroženi tudi nacionalni podnebni cilji. Glede na to, da mora Slovenija do leta 2030 kar 32 % vse svoje energije, ne le električne, pridobiti iz OVE, so se odločevalci in strokovnjaki strinjali, da so vlaganja v hidroenergijo nujna. Prednostna območja za rabo hidroenergetskega potenciala v Sloveniji so na večjih rekah: Dravi, v delu srednje in spodnje Save ter na manjših, kot sta Kamniška Bistrica in Savinja.
Na posvetu so podrobneje predstavili primer verige hidroelektrarn na Savi. Trenutna skupna moč vseh hidroelektrarn na Savi znaša 570 MW, skupaj pa proizvedejo 1805 GWh nizkoogljične električne energije. Za primerjavo, s proizvodnjo enake količine energije v Termoelektrarni Šoštanj bi letno v zrak spustili 2,2 milijona ton CO2. Strokovnjaki zagovarjajo tudi prednosti hidroenergije pred drugimi OVE, ki zajemajo na primer tudi to, da ima Slovenija 90 % potrebnega znanja, da lahko HE objekte zgradi sama, prav tako pa je hidro tehnologija ena najbolj zrelih OVE tehnologij.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s z novimi elektrarnami v Sloveniji in stanju hidroenergije v svetu.
Vir: Energetika.NET