Prehod na obnovljive vire lahko okrepi energetsko revščino
Nova študija Portland State University je potrdila, da prizadevanja za nadomestitev fosilnih goriv z obnovljivimi viri energije (OVE) pripomorejo k zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida, vendar povečujejo neenakost pri dostopnosti do električne energije.
V študiji so raziskovali energetsko oskrbo 175 narodov med leti 1990 in 2014 ter ugotovili, da uporaba OVE učinkoviteje zmanjšuje izpuste ogljikovega dioksida, kadar se pojavi skupaj z večjo neenakopravnostjo dostopa do energije. Rezultati potrjujejo domneve strokovnjakov, ki so že opozarjali na to, da je prehod na OVE posredno povezan z energetsko revščino. Energetska revščina pomeni, da ima gospodinjstvo neustrezen oziroma pomanjkljiv dostop do energetskih storitev kot so ogrevanje, hlajenje, razsvetljava in uporaba naprav, v kombinaciji dejavnikov kot so nizki dohodki, visoka cena storitev, energetska učinkovitost zgradb in naprav.
V državah, kot je na primer ZDA, kjer z namenom zmanjševanja ogljikovega dioksida fosilno energijo nadomeščajo z obnovljivimi viri (OVE), se pojavljajo cenovna nesorazmerja virov energije, saj so obnovljivi viri energije davčno subvencionirani. Te finančne spodbude zmanjšujejo stroške premožnejšim slojem, ki si subvencionirane produkte, kot so sončni paneli ali pa energetsko učinkovite naprave, lahko privoščijo. Nekonkurenčnost nesubvencioniranih fosilnih goriv pa posledično dviguje njihovo ceno in krepi energetsko revščino.
Eno glavnih sporočil študije je, da je k prehodu na OVE potrebno pristopiti celovito. Pomembna faktorja pri energetskem prehodu sta zagotovo dostopnost in cena električne energije. Potrebno je zagotoviti nizkogljične vire, ki bodo zagotavljali stabilno ceno na trgu in s tem pripomogli k cenovno dostopni električni energiji, kar je tudi eden od ciljev trajnostnega razvoja.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z načrti evropskih držav za odpravo premoga do leta 2030 in kako jedrska energija znižuje stroške razogličenja elektroenergetskega sektorja
Vir: Science Daily