Viri energije za oskrbo Slovenije
V Sloveniji se oskrbujemo iz različnih primarnih virov energije. Iz nekaterih proizvajamo električno energijo in toploto. To so predvsem:
- jedrska energija,
- premog in
- vodna energija.
Druge vire pa uporabljamo neposredno. To so predvsem nafta in naftni proizvodi.
Jedrska energija zagotavlja zanesljivo oskrbo z energijo. Je nizkoogljičen in cenovno konkurenčen vir energije. Pri pretvorbi jedrskega goriva v energijo nastajajo radioaktivni odpadki.
Vodna energija je nizkoogljičen, razpršen in razmeroma cenovno ugoden vir energije (velja predvsem za že zgrajene hidroelektrarne). Oskrba z energijo iz tega vira ima lahko težave z zanesljivostjo, saj je odvisna od hidrologije (vremenskih razmer, ki vplivajo na količino padavin in posledično na pretoke rek). Potencial vodne energije je v Sloveniji v dobršni meri že izkoriščen.
Premog je fosilni vir energije in je danes na svetovni ravni najpomembnejši vir za proizvodnjo električne energije. Zagotavlja zanesljivo oskrbo z električno energijo, vendar povzroča izpuste toplogrednih plinov in tako prispeva k podnebnim spremembam. Tudi na druge načine onesnažuje okolje.
Biomasa je na svetovni ravni najpomembnejši nefosilni, obnovljivi vir energije. V Sloveniji jo danes uporabljamo predvsem za ogrevanje, vendar ima glede na razpoložljivost tega vira v naši državi v manjši meri potencial tudi za proizvodnjo električne energije.
Sončna energija je obnovljiv vir energije, ki med obratovanjem ne povzroča izpustov toplogrednih plinov, a hkrati ne zagotavlja zanesljive oskrbe z energijo. Še posebej je njena uporaba problematična na območjih s slabo osončenostjo.
Vetrna energija je obnovljiv vir energije, ki med obratovanjem ne povzroča izpustov toplogrednih plinov, a hkrati ne zagotavlja zanesljive oskrbe z energijo. Še posebej je njena uporaba problematična na območjih s slabo oziroma nestanovitno prevetrenostjo.
Poraba energije po sektorjih
Primarna poraba energije v Sloveniji znaša 113 kWh na dan na vsakega prebivalca oziroma prebivalko (=113 kWh/d/preb.). To je približno toliko, kot če bi imel vsak od nas 113 vsak dan nepretrgoma prižganih 40-vatnih žarnic.
Primarna (skupna) raba energije zajema rabo energije za:
- vse oblike prometa (= dobrih 33 kWh/d/preb.),
- ogrevanje in toploto v gospodinjstvih in industriji (=28 kWh/d/preb.) in
- rabo električne energije v gospodinjstvih in industriji (=20 kWh/d/preb.),
- vključuje pa tudi izgube pri pretvorbah, med drugim tudi odpadno toploto.
Končna raba energije, ki ne upošteva izgub, tako znaša za Slovenijo slabih 82 kWh na dan na prebivalca.