Prednosti jedrske energije
Jedrska energija zagotavlja zanesljivo oskrbo z električno energijo po konkurenčni ceni in zmanjšuje odvisnost od uvoza energije. V primerjavi z drugimi tehnologijami zagotavlja proizvodnjo velike količine električne energije glede na potrebne količine goriva.
V času obratovanja ne povzroča izpustov toplogrednih plinov v ozračje kakor tudi ne emisij drugih škodljivih snovi. Tudi v analizi celotnega življenjskega cikla je okoljski oziroma ogljični (CO2) odtis jedrske elektrarne majhen v primerjavi z drugimi tehnologijami za proizvodnjo električne energije.
Z jedrsko energijo in varnim obratovanjem jedrske elektrarne NEK imamo v Sloveniji pozitivne izkušnje, prav tako se je NEK odlično odrezala na varnostnih (stresnih) testih na evropski ravni.
Med pomembnimi prednostmi jedrske energije je tudi široka uporabnost jedrskih tehnologij na drugih področjih človeškega delovanja, kot so medicina, industrija in raziskave.
Slabosti jedrske energije
V preteklosti je bilo v svetu zaradi človeških napak pri upravljanju jedrskih elektrarn povzročenih nekaj jedrskih nesreč. To je dolgoročno negativno vplivalo na družbeno sprejemljivost jedrske energije.
Z radioaktivnimi odpadki, ki nastajajo pri pridobivanju jedrske energije, moramo odgovorno in skrbno upravljati.
Visoka cena investicije, ki je predvsem posledica visokih varnostnih zahtev in s tem povezanih strokovnih znanj in tehnologij.
Tveganja, povezana z radioaktivnostjo oziroma izpusti radioaktivnega (ionizirajočega) sevanja.
Dolgotrajna izgradnja jedrske elektrarne v primerjavi z drugimi tehnologijami.
Nevarnost izrabe jedrske tehnologije za vojaške namene.