Energija biomase
Biomasa so organske snovi biološkega (predvsem rastlinskega) izvora (les, trsje, slama, koruza, organski odpadki itd.).
Elektrarne na biomaso so v splošnem redko zastopane in v večini primerov se pojavljajo v smislu soproizvodnje toplote in električne energije.
Biomasa je glede na svoj 14-odstotni delež v strukturi svetovne oskrbe z energijo najpomembnejši nefosilni, obnovljivi vir energije.
Sončna energija
Sončna energija izvira iz jedrskih reakcij, ki potekajo v središču nam najbližje zvezde, Sonca. Tu poteka proces zlivanja lahkih jeder (fuzija), pri čemer se energija s sevanjem širi po vesolju. Delček te energije pride tudi do našega planeta Zemlje in nam omogoča življenje.
Fotonapetostna (tudi fotovoltaična) tehnologija nam omogoča neposredno pretvarjanje sončne svetlobe (sevanja) v električno energijo.
Vetrna energija
Energija vetra je tako kot vodna energija posledica obsevanja Zemljinega površja s sončnimi žarki.
V preteklosti se je energija vetra uporabljala v prometu in transportu (jadrnice) ter seveda za pogon mlinov na veter in na sušnih območjih za črpanje vode.
Vetrna elektrarna je elektroenergetski objekt, kjer z močjo vetra vrtimo vetrnico, s tem pa energijo vetra pretvarjamo v električno energijo.
Geotermalna energija
Geotermalna energija je energija vroče notranjosti Zemlje, ki se še ni ohladila od svojega nastanka, deloma pa se še dodatno segreva zaradi jedrskih reakcij v središču Zemlje.
V nekaterih delih sveta so količine geotermalne energije, ki doseže površino, občutno večje kot drugod. Tak primer je Islandija, kjer je geotermalne energije na voljo toliko, da jo uporabljajo za proizvodnjo električne energije in neposredno ogrevanje stavb.
Geotermalno energijo v Sloveniji uporabljamo predvsem v termalnih kopališčih in za daljinsko ogrevanje na področju SV Slovenije, ki je geološko najustreznejša. Poleg tega se lahko geotermalna energija uporablja za ogrevanje ali ohlajanje prostorov ter v industrijskih procesih.