Pomen jedrske energije v čistem energetskem sistemu
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je izdala poročilo o jedrski energiji, v katerem jasno izpostavlja, da bi zmanjšanje jedrskih kapacitet ogrozilo energetsko varnost in podnebne cilje. Kot je zapisano v poročilu, je jedrska energija eden od ključnih virov nizkoogljične energije.
Jedrska energija je v svetovnem merilu drugi največji vir nizkoogljične električne energije. V svetu je trenutno 452 delujočih jedrskih reaktorjev, ki so v lanskem letu zagotovili 2700 TWh električne energije oziroma 10 % svetovnega povpraševanja. V poročilu o stanju jedrske energije IEA opozarja, da bi zmanjšanje števila jedrskih reaktorjev močno vplivalo na povečanje izpustov CO2. V zadnjih petdesetih letih so namreč jedrske elektrarne prihranile za okoli 55 Gt izpustov CO2, kar je skoraj ekvivalentno izpustom CO2, kolikor jih v dveh letih proizvede globalen energetski sektor.
IEA tudi opozarja, da bo potrebno v prihodnosti, v izogib dodatnim 4 bilijonom ton izpustov CO2, okrepiti floto jedrskih reaktorjev v svetu. Ukrepe je potrebno sprejeti hitro, saj so v večini naprednih držav, jedrske elektrarne v povprečju stare 35 let, kar pomeni, da se jim življenjska doba izteka. Kar 25 % jedrskih reaktorjev bo do leta 2025 nehalo obratovati zaradi izteka življenjske dobe. Potrebno je sprejeti ukrepe za podaljšanje življenjskih dob obratujočih reaktorjev in načrte za izgradnjo novih. Če tega ne storimo, bo ogrožena energetska stabilnost, še opozarjajo v poročilu.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z načrti in razvojem jedrske energije v evropskih državah in svetovnih potrebah po jedrski energiji do leta 2050.
Vir: IEA