Energetska učinkovitostv vseh fazah: pri proizvodnji, prenosu, distribuciji in rabi električne energije
Za izvajanje večine svojih dejavnosti potrebujemo energijo. Dobimo jo iz različnih virov. Do naših domov, pisarn in tovarn pa pride po različnih poteh.
Čim učinkovitejši smo pri pretvorbi energije v za nas uporabno obliko, večinoma v električno energijo, tem večja je naša energetska učinkovitost .
Energetska učinkovitost je pomembna tako pri proizvodnji in prenosu električne energije, njeni distribuciji in nenazadnje tudi porabi.
Učinkovita raba energije in izzivi elektrifikacije
Učinkovitost rabe energije v našem domu in pisarni, v tovarni in prometu, neposredno vpliva na:
- višino zneska na računu, ki ga mora gospodinjstvo ali organizacija (podjetje) plačati za energijo: ekonomski vidik rabe energije,
- varnost oskrbe z energijo in energetsko uvozno odvisnost naše države: vidik oskrbe z energijo,
- spremenjeno rabo prostora, na kar vplivamo s količino izpustov CO2 (in tudi z drugimi izpusti, kot so NOx, SO2, trdi delci itd.), ki jih povzročimo kot posamezniki, državljani Slovenije in prebivalci planeta Zemlje: okoljski vidik rabe energije.
Za izboljšanje energetske učinkovitosti veliko obeta prehod s fosilnih virov energije na električno energijo. To velja predvsem za porabo energije:
- v prometu ter
- za ogrevanje v gospodinjstvih in industriji,
- pa tudi na nekaterih drugih področjih rabe energije.
Vse to prinaša s seboj večje potrebe po električni energiji.
Nove elektrarne
Tudi v Sloveniji bo v prihodnje še naraščala potreba po energiji. Rast porabe celotne energije bo v primeru uspešno izvedenih intenzivnih ukrepov učinkovite rabe energije po letu 2030 začela počasi upadati. Nasprotno pa bo delež porabe električne energije naraščal. Razlog za to je predvsem načrtovana elektrifikacija določenih področij, ki so danes v veliki meri vezana na rabo fosilnih goriv: to sta predvsem promet in ogrevanje.
Projekcije rasti porabe električne energije v Sloveniji temeljijo na različnih scenarijih. Diagram prikazuje tri scenarije:
- prvi scenarij (2,3 % rast porabe) je pripravil ELES (slovenski operater prenosnega omrežja z električno energijo),
- drugi (0,5 % rast porabe) pa izhaja iz predloga Nacionalnega energetskega programa iz leta 2011,
- tretji, bolj verjeten, je srednji scenarij.
Po ocenah strokovnjakov bo v letu 2020 v Sloveniji primanjkovalo od 350 do 800 MW moči za pasovno proizvodnjo električne energije. To energijo bomo morali bodisi uvažati ali pa jo zagotoviti z izgradnjo novih elektrarn.
Te zanimajo projekti novih elektrarn v Sloveniji, katerih namen je zagotavljanje zanesljive oskrbe z električno energijo iz trajnostnih in obnovljivih virov?