O fosilni energiji
Fosilna ali mineralna goriva so goriva, ki vsebujejo ogljikove hidrate. Mednje sodijo:
- premog,
- nafta in
- zemeljski plin.
Uporaba fosilnih goriv je omogočila razvoj industrije in v veliki meri izrinila vodne mline ter kurjavo lesa in šote za ogrevanje.
Kako deluje termoelektrarna?
Osnovni namen termoelektrarne je proizvodnja električne energije. Toploto, ki nastane z zgorevanjem goriva (premoga ali zemeljskega plina), v termoelektrarnah pretvarjamo v mehansko energijo s pomočjo turbine, nato pa v električno energijo prek generatorjev.
Pomen fosilne energije
Energija fosilnih goriv ima največji pomen v transportu, saj se 97 % energije, ki jo porabijo prevozna sredstva, pridobi iz fosilnih goriv.
Prav tako je pomembna pri proizvodnji električne energije v svetu (20.000 TWh letno), saj je kar 67 % temelji na fosilnih gorivih (41 % premog, 21 % zemeljski plin in 5 % nafta).
Prednosti in slabosti fosilne energije
PREDNOSTI
- razpoložljivost velikih količin premoga, tudi v rudnikih odprtega kopa, omogoča cenovno sprejemljivo proizvodnjo električne energije;
- predvsem plinske elektrarne zavzemajo razmeroma malo prostora (v primerjavi z npr. hidroelektrarnami);
- razmeroma enostavno obratovanje in vzdrževanje;
SLABOSTI
- klasične termoelektrarne z deponijami premoga zavzamejo razmeroma veliko prostora, vendar manj kot na primer hidroelektrarne;
- cena proizvodnje električne energije je v veliki meri odvisna od cene goriva, zato je proizvodnja v plinskih elektrarnah bistveno dražja od premogovnih; te pa so še vedno dražje od jedrskih elektrarn;
… so se prvi majhni premogovniki pojavili že pred 2000 leti v času starih Rimljanov? Obsežno premogovništvo pa se je začelo v 18. stoletju v severovzhodni Angliji, v bližini mest Durham in Newcastle.
… približno dve tretjini premoga na svetu nakopljejo v podzemnih premogovnikih? Preostali del pridobijo v površinskih kopih, kjer z odstranitvijo tanke plasti zemlje ali kamnin pridejo do obsežnih nahajališč premoga.
… ima od vseh vrst premoga največjo energijsko oziroma kalorično vrednost antracit? To je najtrša in najstarejša vrsta premoga, ki je nastala pred 400 milijoni let.
… največ premoga na svetu nakopljejo na Kitajskem, sledi ji Rusija, nato pa še Indija, Avstralija in Južna Afrika?
… je energija, shranjena v nafti in plinu, pogosto podana z enoto BOE (angl. Barrel of Oil Equivalent, ekvivalent sodčka nafte), kar je približno 1,7 MWh (megavatnih ur). To je dovolj energije za štirimesečno oskrbo običajne družinske hiše z elektriko.