Nič ni večno. Tudi Sonce in Zemlja nista večna.
Pa vendarle bo Sonce še dolgo svetilo in s sevanjem pošiljalo velike količine energije na Zemljo. S tem bo poganjalo zračne in morske tokove, valove in celotno kroženje vode na Zemlji. Zato so tekoče vode na Zemlji, veter in valovanje morij najdolgoročnejši viri energije. Pravimo, da se neprestano obnavljajo, so obnovljivi viri energije.
Podobno bo Zemljina notranjost še zelo dolgo ostala vroča (čeprav se počasi ohlaja). In vse dokler se bo Zemlja vrtela (čeprav se njeno vrtenje upočasnjuje) in Luna krožila okoli Zemlje (čeprav se oddaljuje od Zemlje in nam bo pobegnila), bomo imeli plimo in oseko.
Na drugi strani pa imamo npr. fosilna goriva, ki se ne obnavljajo. Njihovo energijo pretakamo drugam, jo le »odtakamo«. Ni pa povratnega toka energije oz. je ta mnogo počasnejši.
Obnovljivi viri energije
Obnovljivi viri energije (OVE) vključujejo vse vire energije, ki jih zajemamo iz dolgotrajnih (za človeštvo stalnih) naravnih procesov. To so:
- sončno sevanje,
- veter,
- valovanje,
- vodni tok rek in potokov (hidro energija),
- biomasa, ki se obnavlja s procesom fotosinteze,
- plimovanje in
- segreta Zemljina notranjost (geotermalna energija).
Trajnostni viri energije
Trajnostni viri energije so tisti viri energije, ki zadovoljujejo potrebe današnje generacije in ne ogrožajo zadovoljevanja potreb nekaj naslednjih generacij. Za razliko od obnovljiih virov energije, se ne vežejo na celotno obdobje obstoja Zemlje in človeštva.
Kot trajnostno energijo, poleg seveda vseh obnovljivih virov energije, označujemo jedrsko energijo.