29. mednarodna konferenca Jedrska energija za novo Evropo je potekala hibridno
V Portorožu je med 7. do 10. septembrom 2020 potekala mednarodno konferenca "Nuclear Energy for New Europe 2020" (NENE2020), ki sta jo organizirala Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije in Odsek za reaktorsko fiziko Instituta Jožef Stefan. Slogan letošnje konference je bil »povezovanje znanosti in industrije«, glavne teme razprave pa so med drugimi bile trajnostna in zanesljiva energija za prihodnost, napredek v jedrski tehnologiji ter nove zasnove reaktorjev in majhni modularni reaktorji.
Na štiridnevni konferenci, so se zbrali vodilni jedrski strokovnjaki iz znanstveno-raziskovalnih ustanov, industrije in upravnih organov iz več evropskih držav ter predstavniki številnih strokovnih, raziskovalnih in znanstvenih mednarodnih organizacij na področju jedrske energije. Odprtju dogodka se je na daljavo kot slavnostni govorec pridružil William D. Magwood, IV, generalni direktor Agencije za jedrsko energijo pri OECD, ki je poudaril vlogo jedrske energije pri razogljičenju in pomembnost sodelovanja med državami v okviru OECD NEA in širše. Izpostavil je vlogo znanosti in izobraževanja kot gonilnih sil napredka in razvoja ter podpore uporabi jedrskih tehnologij. V zaključku prvega konferenčnega dne so sledili prispevki na temo novih jedrskih elektrarn in reaktorjev ter razvoja malih modularnih jedrskih elektrarn, ki so jih na daljavo podali Anton Moskvin (Rosatom), Richard M. Springman (Holtec International) in Scott Rasmussen (NuScale Power).
Drugi dan konference so začeli z vabljenima predavanjema predstavnikov slovenske jedrske energetike, Janezom Krajncem iz NEK s prispevkom na temo robustnosti obratovanja jedrske elektrarne, ki zanesljivo dobavlja elektriko v vseh pogojih in Brunom Glaserjem iz Skupine GEN o načrtovani širitvi jedrskih proizvodnih zmogljivosti za uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja.
Vabljeni predavatelj zadnjega konferenčnega dne je bil dr. Jérôme Bucalossi, direktor IRFM (Institut de recherche sur la fusion magnetique) CEA, ki je predstavil dosežke in načrte na področju razvoja fuzijske tehnologije. Sledili so prispevki domačih in tujih strokovnjakov s področja jedrske fuzije in plazemske tehnologije, izobraževanja in usposabljanja ter regulatornih vidikov jedrske energetike. Zadnji dan je bila tudi podelitev nagrad za najboljše prispevke, kjer sta med nagrajenimi bila tudi slovenska avtorja.
Organizatorji so zadovoljni z rezultati konference, ki je zabeležila 198 registriranih udeležencev iz 21 držav vsega sveta, od tega 107 udeležencev iz 6 držav v živo. Predstavili so 107 strokovnih prispevkov, od tega 48 predstavitev v živo, ostalo pa so bile posterske predstavitve.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o konferenci "Jedrska energija za novo Evropo 2019" in o prihodnosti malih jedrskih reaktorjev