Prihodnost malih jedrskih reaktorjev
Ameriška komisija za jedrsko regulacijo je potrdila formalni postopek za pregled oblikovanja 600 MW elektrarne z malimi jedrskimi reaktorji. Gre za 12 manjših jedrskih reaktorjev, ki jih razvijajo in si za njihovo izgradnjo že nekaj let prizadejo v družbi NuScale Energy.
Če bo komisija potrdila oblikovanje projekta 12 manjših jedrskih reaktorjev družbe NuScale, bo to ključen korak naprej v gradnji prvih komercialnih majhnih jedrskih reaktorjev v ZDA. Po poročanju Mednarodne agencije za jedrsko energijo po svetu razvijajo še okrog 50 novih konceptov malih jedrskih reaktorjev, ki so v različnih razvojnih fazah. V kolikor bi zagonskim projektom uspelo, bodo manjši in potencialno varnejši jedrski reaktorji povečali možnost množične proizvodnje malih elektrarn, hkrati pa tudi zmanjšali stroške tovrstne proizvodnje energije. To pomeni tudi pozitiven korak v smeri nizkoogljične energije, saj, kot pravijo strokovnjaki, bo ravno ta ključnega pomena za zmanjšanje tveganj za podnebne spremembe.
Mali jedrski reaktorji obljubljajo veliko prednosti. Prva prednost je kompaktnost, ki bo omogočala lažje prilagajanje v že zgrajenih objektih, kjer bi lahko za proizvodnjo potrebne energije združili več manjših reaktorjev. Sčasoma bi tehnologija lahko postala tudi bolj predvidljiva, zanesljiva in stroškovno učinkovita kot reaktorji, ki so danes v uporabi.
Družba NuScale Energy planira izdelavo malih reaktorjev v obliki modulov (višina 22,5 m, širina 4,5 m), ki jih je možno razčleniti na tri manjše komponente, kar omogoča lažji transport. Vsak reaktor bo imel moč 50 MW. Mali reaktorji so sicer pomanjšane in izboljšane različice tradicionalnih lahkovodnih reaktorjev, a z izboljšano varnostno funkcijo. Reaktor naj bi bil nameščen pod zemljo v bazen vode, ki bi služil kot hladilno sredstvo. To odpravi potrebo po dodatnih rezervoarjih, črpalkah in ceveh, hkrati pa predstavlja pasiven varnostni sistem, ki omogoči avtomatsko zaprtje reaktorja in ohladitev brez človeškega posredovanja. Če bo šlo vse po načrtih, naj bi prvi mali reaktor dobili leta 2026.
Glavni prednosti tehnologije malih reaktorjev (moč pod 100 MWe) sta v primerjavi s klasičnimi jedrskimi reaktorji (moč okoli 1000 MWe in več) modularni način gradnje elektrarne z večjim številom majhnih enot in zmanjšanje tveganja za večje nezgode. Kljub temu pa v tem trenutku še ni mogoče oceniti dejanski ekonomski vidik tehnologije, saj mali reaktorji še niso v uporabi.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z delovanjem jedrske elektrarne in s pomenom jedrske energije.