Življenjska učinkovitost je pomemben dejavnik za zniževanje toplogrednih plinov
Svet 21. stoletja se sooča z dvema velikima izzivoma, omogočiti celotni svetovni populaciji dostojno življenje in pri tem ohraniti ekološke zmogljivosti našega planeta. Uspešna strategija bo omogočala istočasen porast tako življenjskega standarda, kot pospešeno zniževanje toplogrednih izpustov.
Za doseganje tega cilja sta z energetskega vidika na voljo dve orodji, energetska učinkovitost in čista energija. Vendar je nerealno pričakovati, da bosta ti trajnostno-razvojni orodji dosegli znižanje izpustov brez korenitih sprememb v vedenju in načinu življenja posameznika ali skupnosti. Tudi glede na pospešeno rast in razvoj populacije na zahtevano stopnjo je »življenjska učinkovitost« novo orodje z velikim potencialom.
Življenjska učinkovitost vodi k preoblikovanju infrastrukture, da bi ustvarila okolju prijazna mesta in bivališča, k spremembam delovnih navad, kot je delo od doma ter k opuščanju množičnega potrošništva. Dovolj zgovoren je podatek, da je za polovico svetovnih izpustov odgovornih 10 odstotkov razvitega sveta, ki so največji potrošniki. Zato bi med strateške in trajnostne usmeritve, poleg energetske učinkovitosti in čiste energije, morali uvrstiti tudi življenjsko učinkovitost ter spodbujati spremembe navad ljudi in posledično pozitivno vplivati na naš planet.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o učinkoviti rabi energije in o projektih in ukrepih za energetsko prihodnost
Vir: Energypost in Energetika.net