Švedska v energetsko prihodnost z jedrsko energijo
Švedska vlada je sprejela odločitev o podaljšanju obratovanja jedrskih elektrarn v državi in devetim jedrskim elektrarnam podaljšala življenjsko dobo iz 40 let na 50 let. Državljani sicer podpirajo proizvodnjo jedrske energije, kar kažejo javnomnenjske raziskave od leta 1980.
Jedrske elektrarne trenutno proizvedejo 40 % vse električne energije na Švedskem. V prihodnjih nekaj letih bi jih sicer morali zapreti, a je švedska vlada sprejela odločitev, da se jim življenjska doba podaljša za dodatnih 10 let. Leta 1980 se je vlada sicer odločila za postopno opuščanje jedrske energije, a je junija 2010 parlament to odločitev razveljavil.
Prva dva testna reaktorja so na Švedskem postavili leta 1960. V 70 letih prejšnjega stoletja je Švedska v omrežje vključila šest reaktorjev, novih šest pa je bilo dodanih v 80 letih. Teh 12 reaktorjev je bilo postavljenih na štirih lokacijah okrog južne obale. Švedska ima danes devet reaktorjev, ki imajo skupaj kapaciteto 8.849 MWe. Leta 2013 je podjetje, ki upravlja z večino jedrskih elektrarn v državi, odobrilo sredstva za modernizacijo in prenovo jedrskih elektrarn, zaradi katere bi se lahko njihovo obratovanje podaljšalo na do 60 let.
Javnomnenjske raziskave na Švedskem vse od leta 1980 kažejo, da javnost močno podpira gradnjo novih jedrskih elektrarn in podaljševanje življenjske dobe obstoječim jedrskim elektrarnam. Pred nesrečo v Fukushimi je bilo jedrski energiji naklonjenih 77 % državljanov, naklonjenost pa ni padla niti po nesreči, saj so leta 2013 javnomnenjske raziskave pokazale 68 % podporo jedrski energij. Pri tem je 38 % državljanov za to, da se jedrska energija še naprej uporablja in se stare reaktorje nadomesti z novimi, 30 % pa za to, da se jedrska energija še naprej uporablja, a da se za proizvodnjo uporabljajo obstoječi reaktorji.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z delovanjem jedrske elektrarne in o načrtovanju elektrarn v Sloveniji.
Vir: Energetski Sistem Slovenije, Naš Stik in World Nuclear Association.