Vetrne elektrarne na morju spreminjajo morski ekosistem
Na Centru za materialne in obalne raziskave Helmholtz v Nemčiji, so opravili prvo raziskavo vpliva vetrnih elektrarn na morju na morski ekosistem. Ugotovili so, da vetrnice ob obalah kompleksno spreminjajo življenje v oceanih.
Vetrne elektrarne na morju postajajo vse bolj pogoste. Evropa si je zadala cilj, da bi do leta 2030 te elektrarne proizvedle 4 % električne energije na celini. Vetrnice na morju so veliko večje kot tiste na celini, visoke so lahko tudi do 200 m, kar je dvakratna velikost londonskega Big Ben-a. Večina konstrukcije vetrnice se sicer nahaja pod morsko gladino, v njihovih betonskih in jeklenih temeljih pa najdejo dom kompleksni ekosistemi.
V Severnem morju, kjer gradijo največ evropskih vetrnih elektrarn, v ekosistemu prevladujejo klapavice, ki se hranijo s filtriranjem fitoplanktona iz vode. Klapavice pa so vir hrane za druge morske živali, kar lahko prinese večje spremembe v prehranjevalni mreži.
Vse to zastavlja pomembno vprašanje, kako vetrne elektrarne na morju spreminjajo morski ekosistem. Raziskovanja teh sprememb so se lotili nemški raziskovalci. Njihova metoda je bila spremljanje trenutnih sprememb morskega ekosistema ob vetrnih elektrarnah na morju in izdelava modela, preko katerega bi lahko predvideli nadaljnje spremembe. Rezultati kažejo, da bodo vetrne elektrarne na Severnem morju, ko bodo postavljene še vse načrtovane, predstavljale življenjsko okolje za do 20 % klapavic, ki se trenutno nahajajo ob obalah. Drugo vprašanje, ki se s tem pojavi, pa je za strokovnjake še težje. Selitev klapavic bo namreč povzročila tudi spremembe koncentracij fitoplanktona v oceanu. Skupina raziskovalcev v ta namen še spremlja vodne in satelitske meritve, a za zdaj še ni jasno, kaj bodo te spremembe prinesle.
Poleg tega skupina raziskuje tudi vpliv klapavic kot ustvarjalcev novega ekosistema v Severnem morju. Ugotovili so, da vetrne elektrarne na morju delujejo kot območja za ohranjanje biodiverzitete morja, saj je na tem območju, zaradi varnostnih razlogov, ribolov prepovedan. Klapavice pa s svojim preseljevanjem spodbujajo tudi naselitev drugih živalskih vrst, ki si sicer v tem okolju ne bi mogli zagotoviti hrane. Kljub izsledkom trenutnih raziskav pa dolgoročne posledice vetrnih elektrarn na morju na biodiverziteto ostajajo nejasne. Jasno je, da vetrne elektrarne na morju spreminjajo življenje v njem in bodo zahtevale tako kratkoročno kot dolgoročno spremljanje vplivov.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z največjimi vetrnimi elektrarnami na svetu in pomenom vetrne energije.