Velika Britanija prvič zabeležila 24 ur brez proizvodnje električne energije iz premoga
V Veliki Britaniji so 21. aprila 2017 prvič zabeležili dan, ko za proizvodnjo električne energije, 24 ur niso potrebovali energije iz termo elektrarn na premog. Gre za simbolični mejnik, ki naznanja novo obdobje za oskrbo z energijo v Veliki Britaniji.
Premog je od industrijske revolucije dalje poganjal industrijo Velike Britanije. Prvi javni generator na premogovni pogon so odprli leta 1882 v Londonu. Vendar pa proizvodnja energije v termoelektrarnah na premog v državi že nekaj časa upada. V Veliki Britaniji so konec leta 2015 zaprli zadnji podzemni rudnik premoga. Država zasleduje cilj, da bo do leta 2025 zagotovila proizvodnjo energije brez termoelektrarn na premog. Te sedaj nadomeščajo z zemeljskim plinom in obnovljivimi viri energije.
V Veliki Britaniji so sicer že pred tem beležili kratka obdobja brez premoga. V maju 2016 se je proizvodnja energije iz premoga prvič spustila na vrednost nič, a le za nekaj ur. Nekaj dni zatem so dosegli obdobje 19 ur, ko za zagotavljanje nemotene oskrbe z električno energijo niso potrebovali energije iz premoga. Po skoraj enem letu pa je Veliki Britaniji uspelo, da je rekordnih 24 ur proizvajala zadostno količino električne energije brez pomoči termoelektrarn na premog. K temu je pripomogla tudi zmanjšana potreba po električni energiji. Pomlad je navadno čas, ko tako gospodinjstva kot gospodarski objekti izklopijo ogrevanje in navadno še nimajo potrebe po hlajenju prostorov.
Z nacionalnega omrežja Velike Britanije so sicer sporočili, da pričakujejo, da bo v prihodnosti še več dni brez premoga. Lansko leto se je delež premoga v skupni proizvodnji električne energije zmanjšal za 9 odstotkov, v letu 2015 je znašal 23 odstotkov, v letu 2012 pa 40 odstotkov.
Nekatere evropske države pa so že popolnoma opustile premog kot vir energije. Tako je na primer v Švici, Belgiji in na Norveškem vsak dan brez premoga.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s fosilnimi viri energije in vrstami termoelektrarn.
Vir: The New York Times