Premog
Premog je fosilno gorivo, ki ga pridobivamo izpod površja z rudarjenjem, dnevnim kopom ali pasovnim rudarjenjem. Je lahko gorljiva črna ali temno rjava sedimentna kamnina, sestavljena večinoma iz ogljika in ogljikovodikov ter nekaterih drugih elementov, med drugim tudi žvepla.
Premog je bil pred približno 250 leti glavno gorivo za parne stroje, ki so sprožili industrijsko revolucijo. Danes je najpogostejši vir za proizvodnjo električne energije na svetovni ravni. V Sloveniji proizvedemo iz premoga približno tretjino električne energije.
Nafta
Nafta je gosta, temnorjava ali zelenkasta vnetljiva tekočina, ki se nahaja v zgornjih plasteh nekaterih delov Zemljine skorje. Veliko nahajališč nafte je tudi pod morjem.
Je pomemben energetski in surovinski vir. Nastala je iz odmrlih organizmov (predvsem živalskega ali zooplanktona in alg) zaradi močnega pritiska in visoke temperature.
Uporabljamo jo že od antičnih časov, vendar je svoj vrhunec dosegla s pojavom motorjev na notranje zgorevanje. Poleg transporta jo uporabljamo še za veliko drugih namenov, na primer za izdelovanje plastike, čistil, asfalta, gnojil, pesticidov in drugih kemičnih spojin.
Zemeljski plin
Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo. Njegova glavna sestavina je metan, sicer pa je sestava odvisna od nahajališča. Nahaja se pod zemljo, običajno skupaj z nafto, saj tudi nastaja na podoben način kot nafta.
Zemeljski plin je najčistejše fosilno gorivo, ki pri zgorevanju povzroča najmanj izpustov ogljikovega dioksida (CO2). Je vsestransko uporaben in v primerjavi z drugimi fosilnimi gorivi energijsko učinkovit.