Nove tehnologije za pridobivanje energije s pomočjo plimovanja
Na skrajnem severu Škotske bodo, v okviru projekta MeyGen, postavili štiri 1.5 MW turbine, ki bodo za proizvodnjo energije izkoriščale plimovanje. Projekt MeyGen razvija in odpira vrata novim potencialom pridobivanja energije, ki bo čista, predvidljiva in dosegljiva.
Začetki projekta MeyGen segajo v leto 2007, novembra letos pa so začeli z inštalacijo prvih štirih turbin na morsko dno. V kolikor bo prva faza inštalacij uspešna, razvojni vodja projekta MeyGen napoveduje, da bi na izbranem območju lahko postavili 261 turbin. S skupno kapaciteto 398 MW bo to največje območje proizvodnje energije plimovanja.
Turbine premera 18 m, ki jih bodo postavili v prvi fazi projekta, delujejo po principu vetrnih turbin. Sestavljene so iz nastavljivih lopatic in mehanizma, ki vrti turbino okoli lastne osi za 180 stopinj, s čimer se lažje prilagaja smeri plimovanja. Enota vsebuje še generator in menjalnik ter skupaj tehta približno 200 ton. Z razvojem projekta se pojavljajo tudi napovedi, da bo energija plimovanja postala nov, velik vir čiste in zanesljive proizvodnje energije. Za Združeno kraljestvo namreč predvidevajo, da bi lahko s tem načinom proizvodnje ustvarili 29 TWh energije letno.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani z vodno energijo in drugimi trajnostnimi viri energije.