V Nemčiji rekordno leto za obnovljive vire, a brez zmanjšanja premoga
Lansko leto je proizvodnja energije iz obnovljivih virov v Nemčiji dosegla rekordno stopnjo. Obnovljivi viri so skupno pokrili kar 32,5 % potrebe po elektriki v državi. Vendar pa Nemčija kljub temu ni zabeležila upada proizvodnje fosilne energije.
V letu 2015 so v Nemčiji iz obnovljivih virov energije proizvedli kar 194 TWh električne energije. Prav tako rekordna je bila tudi letna rast, ki je bila za 20 TWh večja kot leta 2014. K rekordnim rezultatom je največ prispevala vetrna energije, ki predstavlja kar 90 % rasti obnovljivih virov. Razloga za to sta dva. Prvi je ta, da je Nemčija lani beležila nadpovprečno vetrovno leto, drugi pa, da je bilo na omrežje na novo priključenih več novih kapacitet.
Kljub temu pa se Nemčiji tudi v letu 2015 ni uspelo znebiti proizvodnje fosilne energije iz lignita in bituminoznega premoga. Proizvodnja te se je namreč znižala le za 0,5 % ali 1,4 TWh. S tem je Nemčija neuspešna pri boju proti podnebnim spremembah, v okviru katerega je ključni cilj zamenjati fosilne vire energije z obnovljivimi viri. Zaradi ne zmanjšanja proizvodnje delujočih termoelektrarn so emisije toplogrednih plinov v Nemčiji v lanskem letu celo porasle. Delni razlog zakaj se delež premoga v državi ne zmanjšuje, leži tudi v zapiranju in razgradnji jedrskih elektrarn.
Leto 2015 pa je bilo za Nemčijo rekordno tudi v izvozu energije. Domača potrošnja je namreč lani stagnirala, zato je Nemčija presežek energije izvozila v sosednje države. Po mnenju ekonomskega analitika Jakuba Kucera je izvoz tudi razlog, zakaj Nemčiji še nekaj let ne bo uspelo popolnoma odstraniti proizvodnje energije iz premoga.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani z viri in pomenom fosilne energije.
Vir: Energypost.eu