Predstavljen predlog usmeritev za pripravo Energetskega koncepta Slovenije
Ministrstvo za infrastrukturo je predstavilo predlog usmeritev za pripravo Energetskega koncepta Slovenije, ki je osnovni razvojni dokument na področju energetike.
Krovna cilja Energetskega koncepta Slovenije (EKS) sta:
- zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov vezanih na rabo energije za vsaj 40 % do leta 2035 glede na raven iz leta 1990,
- zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov vezanih na rabo energije za vsaj 80 % do leta 2055 glede na raven iz leta 1990.
Na podlagi projekcij gospodarskega, okoljskega in družbenega razvoja države ter na podlagi sprejetih mednarodnih obvez bo EKS določil cilje zanesljive, trajnostne in konkurenčne oskrbe z energijo do leta 2035 oz. 2055. Dokument ne govori o posameznih projektih, temveč podaja strateške usmeritve za posamezna področja:
- raba energije: izboljšati energetsko učinkovitost za vsaj 35 % do leta 2035;
- električna energija: nizkoogljična proizvodnja električne energije do leta 2055;
- promet: zmanjšati izpuste toplogrednih plinov za vsaj 70 % glede na leto 2005 do leta 2055, zagotoviti 100 % električno mobilnost v osebnem in javnem prometu ter zmanjšati izpuste toplogrednih plinov za vsaj 35 % glede na leto 2005 do leta 2035;
- toplota: ogrevanje 100 % z nizkoogljičnimi viri do leta 2055
Delež obnovljivih virov energije (OVE) bi se naj povečeval v vseh segmentih rabe energije. Načrtuje se izraba hidroenergije, biomase, geotermalne in hidrotermalne energije, toplote okolice, sonca, vetra, bioplina in biogoriv, ki ne posegajo v prehransko verigo. Za maksimalno izkoriščenost potenciala OVE bo treba zagotoviti tudi jasna pravila o prevladi javne koristi ter določiti ravnotežje med energetsko-podnebnimi, okoljskimi, ekonomskimi in drugimi politikami. Jedrska energija igra pomembno vlogo pri nizkoogljični proizvodnji električne energije in zato EKS predvideva njeno dolgoročno rabo tudi po izteku življenjske dobe obstoječe elektrarne. Pri tem je pomembno zagotoviti varno obratovanje, prav tako pa ustrezno strategijo in zadostne vire za odgovorno in gospodarno ravnanje z radioaktivnimi odpadki. Kar se tiče rabe fosilnih goriv bo imela prednost raba zemeljskega plina, do leta 2035 se bo prepolovila energetska raba naftnih derivatov in prenehala uporaba kurilnega olja za ogrevanje, leta 2055 pa se bo prenehalo uporabljati naftne derivate za energetsko rabo. Uporaba najbolj onesnažujočih fosilnih virov, kot sta premog in lignit, pa ne bo več mogoča.
Ker bo EKS vplival na različne deležnike, od aktivnih udeležencev v energetskem sektorju, do porabnikov (industrije in državljanov), je Ministrstvo za infrastrukturo pripravilo dokument za javno razpravo. Odgovore na vprašanja, komentarje in predloge na posvetovalni dokument v okviru javne razprave pričakujejo do vključno 15. avgusta 2015 na elektronski naslov: mzi.eks@gov.si.
Preberi več o tej temi: eSvet ponuja informacije, ki se nanašajo na ključne strateške energetske usmeritve v sklopu oskrba z energijo jutri. Predstavljeni so tudi ukrepi za izboljšanje energetske učinkovitosti, ki predvidevajo prehod s fosilnih virov energije na električno energijo v prometu in za ogrevanje. Več pa lahko izveste tudi o načrtovani izgradnji novih elektrarn v Sloveniji.
Vir: Ministrstvo za infrastrukturo