Slovenija med državami z visokim deležem nizkoogljične proizvodnje električne energije
Proizvodnja električne energije iz nizkoogljičnih virov je v zadnjih letih v Evropi narasla s 50 % na 56 %, saj želijo članice Evropske unije doseči cilje, ki so si jih zastavile na področju zniževanja izpustov toplogrednih plinov.
Večanje deleža proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov skupaj z jedrsko energijo pomeni, da številne evropske države velik delež električne energije proizvedejo iz nizkoogljičnih virov, kot so vodna, jedrska, sončna in geotermalna energija, energija vetra ali energija plimovanja. Francija, Islandija, Norveška, Švedska in Švica so leta 2012 proizvedle več kot 90 % vse električne energije iz nizkoogljičnih virov. Slovenija pa se, poleg Avstrije, Slovaške, Belgije in Finske, uvršča med države, ki iz nizkoogljičnih virov proizvedejo med 61 % in 80 % električne energije.
Pričakovati je, da bo odstotek električne energije, proizvedene iz nizkoogljičnih virov v Evropi naraščal, saj Podnebno-energetski sveženj 2020 predvideva:
- 20 % zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov v EU glede na leto 1990,
- 20% delež proizvodnje iz OVE glede na končno porabo energije in
- 20 % izboljšanje energetske učinkovitosti v EU.
Preberi več o tej temi: eSvet ponuja informacije o jedrski energiji, vodni energiji in drugih nizkoogljičnih virih energije. Predstavljeni so tudi viri primarne energije za oskrbo Slovenije.
Vir: www.eia.gov