Rekordni upad proizvodnje v premogovnih elektrarnah
Trenutne analiza proizvodnje premogovnih elektrarn kažejo, da bo svetovna proizvodnja premoga letos zabeležila največji padec doslej. V Evropski uniji naj bi proizvodnja električne energije iz premoga upadla za rekordnih 23 odstotkov.
Portal Carbon Brief je pred koncem leta objavil raziskavo o stanju proizvodnje električne energije v premogovnih elektrarnah v prvem polletju letošnjega leta in napovedi do konca leta. Svetovna proizvodnja električne energije iz premoga naj bi se letos zmanjšala za približno 300 TWh, kar je več, kot pa so jo lani proizvedle Nemčija, Španija in Velika Britanija skupaj. V prvi polovici leta je bil, glede na enako obdobje lani, v Evropski uniji že zabeležen rekorden, 19-odstotni padec proizvodnje električne energije iz premoga. V drugi polovici naj bi se ta upad še pospešil in pripeljal do 23-odstotnega zmanjšanja proizvodnje. Razlogi za zmanjšanje se sicer od države do države razlikujejo, med njimi so povečana proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov, jedrske energije in plina.
V prvi polovici leta so velik padec rabe premoga, glede na enako obdobje lani, zabeležili v Nemčiji (22 odstotkov) in na Irskem (79 odstotkov). V nekaterih državah zahodne Evrope so zabeležili tudi obdobja ničelne ali skoraj ničelne proizvodnje iz premoga, na primer v Veliki Britaniji, kjer so maja vse premogovne elektrarne mirovale kar dva tedna. Zmanjšanja proizvodnje v državah srednje in vzhodne Evrope pa so bila veliko manjša, kar pri Carbon Briefu ocenjujejo kot posledico skoraj ničelnega uvajanja vetrnih in sončnih elektrarn ter omejenih zmogljivosti plinskih elektrarn. V Sloveniji na primer, se je proizvodnja v premogovnih elektrarnah letos nekoliko povečala. V drugih državah po svetu pa podatki prav tako kažejo na stagniranje oziroma upad rabe premoga. Na Kitajskem beležijo izravnavanje krivulje rasti, v Indiji pa oster preobrat, kjer naj bi proizvodnja premoga prvič po vsaj treh desetletjih zabeležila padec. V Severni Ameriki je letos, zaradi posledic prehoda na plin, raba premoga približno 60 odstotkov nižja.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani stanju odprave premoga v Evropi in globalnem zavezništvi za ukinitev uporabe premoga
Vir: Energetika.NET