Podnebne spremembe bodo vplivale na izhodno moč fotovoltaičnih celic
Nova raziskava je pokazala, da bo globalno segrevanje do leta 2100 zmanjšalo učinkovitost proizvodnje fotovoltaičnih celic po vsem svetu.
Podnebne spremembe bodo imele velik vpliv na pridobivanje energije s pomočjo sonca. Jakost sončnega sevanja se bo namreč v različnih delih sveta precej spremenila, nekatera območja bodo imela več sončne svetlobe, druga manj. Tako bo nestanovitnost vira, ki že danes predstavlja izziv, v prihodnosti še toliko večja. Točno določene spremembe pri sončni energiji je težko napovedati, vendar pa je nedavna študija s Tehnološkega inštituta Massachusetts (MIT) pokazala, da je potrebno ob tem upoštevati še en faktor, in sicer temperaturo. Izhodna moč fotovoltaičnih celic namreč pada z višanjem temperature celic.
Raziskovalca z MIT sta izračunala, da se bo v povprečju izhodna moč fotovoltaičnih celic zmanjšala za 0,45 % za vsako 1 stopinjo povišanja temperature. Glede na t. i. scenarij RCP 4.5 (Representative Concentration Pathway) Medvladnega foruma za podnebne spremembe, ki predvideva povišanje povprečne globalne temperature za 1,8 stopinj Celzija do leta 2100, sta raziskovalca ugotovila, da bo ta dvig še posebej negativno vplival na izhodno moč fotovoltaičnih celic v južnem delu Združenih držav Amerike, južni Afriki in osrednji Aziji. Raziskovalca sicer poudarjata, da to ne bo edini dejavnik, ki bo vplival na izhodno moč fotovoltaičnih celic, prav tako pa bi ta predvidevanja lahko spremenili novi materiali, ki jih bo v prihodnosti odkrila znanost. Vendar pa gre za pomembno sporočilo, ki ga je potrebno vključiti v načrtovanje energetske prihodnosti.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z vlogo sončne energije v Sloveniji in odpadki iz fotovoltaike
Vir: Technology Review