Jedrske elektrarne po svetu še naprej zagotavljajo učinkovito proizvodnjo
Svetovna jedrska zveza (WNA) je pripravila poročilo o učinkovitosti jedrskih elektrarn za leto 2018. Podatki kažejo, da jedrske elektrarne v svetu nadaljujejo z visoko učinkovito proizvodnjo in da se rast proizvodnje povečuje.
Po poročilu WNA se je svetovna proizvodnja jedrske energije v letu 2018 povečala že šesto leto zapored, in sicer za 61 TWh glede na preteklo leto. Jedrske elektrarne po svetu so lani proizvedle 2.563 TWh, kar predstavlja 10 odstotkov vse proizvodnje električne energije v svetu. Najvišjo, 12-odstotno, rast proizvodnje so zabeležili v Aziji, proizvodnja je tam v letu 2018 znašala 533 TWh. S proizvodnjo električne energije je v letu 2018 začelo devet reaktorjev s skupno močjo 10.4 GWe, do leta 2020 pa naj bi bilo v omrežje vključenih več kot dvajset novih jedrskih reaktorjev. Sedem reaktorjev je v lanskem letu prenehalo z obratovanjem, s skupno močjo 5.4 GWe, vendar gre za reaktorje, ki zadnja leta niso bili v obratovanju, zato njihovo zapiranje ni bistveno vplivalo na končne rezultate leta. Poročilo za leto 2018 poudarja še pomemben napredek pri izgradnji in delovanju nove generacije jedrskih reaktorjev EPR in AP1000.
Učinkovitost jedrskih elektrarn ostaja visoka, v lanskem letu je ta znašala 78,8 odstotka, kar je le nekaj manj kot leto prej (81,1 odstotka v letu 2017). Kljub manjšemu upadu pa ta odstotek ostaja med najvišjimi od leta 2000, kar je odraz izboljševanja jedrskih tehnologij v zadnjih letih. V poročilu tudi poudarjajo, da so jedrski reaktorji visoko učinkoviti in zanesljivi kljub temu, da imajo nekateri od njih za seboj že dolga leta delovanja. Kar pet jedrskih reaktorjev je v lanskem letu zabeležilo 50 let delovanja. Še eden od pomembnih podatkov poročila pa je doprinos jedrske energije k zniževanju izpustov CO2. Jedrske elektrarne trenutno preprečujejo nastanek več kot 2 milijardi ton izpustov CO2. Skupaj z dodatnimi petdesetimi jedrski reaktorji, ki so v gradnji bo jedrska energija preprečila dodatnih 450 milijonov ton izpustov CO2 do leta 2025, kar je toliko kot letni izpusti CO2 Japonske, Nemčije in Avstralije skupaj. Kot kažejo podatki, je jedrska energija učinkovita in zanesljiva, za njeno nadaljnjo rast in zagotavljanje nizkoogljične energije pa so potrebne ustrezne nacionalne in mednarodne politike.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom jedrske energije pri doseganju podnebnih ciljev in novimi jedrskimi tehnologijami za prihodnost
Vir: World Nuclear News