Urbanizacija povečuje potrebe po električni energiji
Urbanizacija je eden od ključnih dejavnikov, ki vplivajo na povečanje globalnega povpraševanja po električni energiji. Načrtovanje energetske učinkovitosti in potreb novih stavb v mestih je zato izrednega pomena, saj stavbe že danes porabijo 50 % vse svetovne električne energije.
Kljub temu, da stopnja urbanizacije v industrijskih državah že dosega 75 %, pa je v državah v razvoju še vedno v relativno zgodnji fazi. Gre predvsem za območja južne Azije, jugovzhodne Azije in podsaharske Afrike, kjer je delež ljudi, ki živijo v mestih manj kot 50 %. Pričakovati je, da se bo urbanizacija v državah v razvoju v prihodnjih letih povečevala. Nove stavbe v urbanih območjih bodo še povečale porabo energije, predvsem zaradi spreminjajočega se podnebja in potreb po hlajenju prostorov.
Po podatkih Mednarodne agencije za energijo (IEA) električna energija za potrebe hlajenja prostorov dosega največjo rast v sektorju končne rabe energije. Raziskava »New Energy Outlook 2019« predvideva, da bo potreba po električni energiji za namen hlajenja prostorov v državah v razvoju do leta 2050 dosegla 5.376 TWh, kar predstavlja 12,7 % celotne svetovne potrebe po električni energiji. Poleg načrtovanja energetske učinkovitosti stavb, povečana potreba po hlajenju prinaša izziv tudi za stabilnost elektroenergetskega omrežja. Države se že danes soočajo z izzivi pri načrtovanju dnevnih in sezonskih obremenitev povpraševanja po električni energiji, ti pa bodo v prihodnosti še toliko večji. V prihodnosti bo zato fleksibilnost elektroenergetskega omrežja še toliko bolj pomembna.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s primeri rabe energije in vplivom OVE na elektroenergetski sistem
Vir: Energy Post