Rast jedrske energije najvišja v zadnjih 25 letih
Zaradi potreb po čisti in zanesljivi električni energiji je stopnja rasti jedrske energije v zadnjih petindvajsetih letih najvišja do sedaj. Za uresničitev cilja, da jedrska energija leta 2050 predstavlja 25 % vse svetovne proizvodnje električne energije, pa bo potrebno gradnjo novih zmogljivosti še okrepiti.
Statistika Svetovne jedrske zveze (WNA) kaže, da je bilo v petindvajsetletnem obdobju do leta 2014 povprečno zagnanih 5 jedrskih reaktorjev letno. Letno povprečje pa se je v obdobju med 2015 in 2017 povzpelo na 10 novih reaktorjev, letos pa naj bi začelo delovati kar 14 novih reaktorjev. Načrti za prihodnji dve leti kažejo na 30 novih reaktorjev v 10 država, kar bi pomenilo 33 GWe novih jedrskih zmogljivosti.
Iz WNA so opozorili tudi na problematiko zapiranja jedrskih elektrarn, pri katerih navadno ni vzrok neuspešno delovanje same elektrarne, ampak neuspešen trg, na katerem te elektrarne delujejo. Po podatkih WNA jedrska energija trenutno zagotavlja 11 % vse električne energije na svetu. Za doseganje naraščajoče potrebe človeškega razvoja po električni energiji bo potrebno pridobivanje te uskladiti s potrebami naravnega okolja. K temu lahko v veliki meri prispeva jedrska energija, hkrati pa lahko, zaradi svoje zanesljivosti, pomaga uvajati druge nizkoogljične tehnologije. S pobudo Harmony želi WNA doseči cilj povečanja deleža jedrske energije na 25 % do leta 2025. Do takrat naj bi jedrske zmogljivosti dosegle 1000 GWe.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pobudo Harmony in o stališčih združenja FORATOM.
Vir: Energetika.NET