Za prehod na čisto energijo v Evropi potrebujemo jedrsko energijo
Evropsko jedrsko združenje Foratom je objavilo svoja stališča o svežnju ukrepov Evropske komisije naslovljenim »Čista energija za vse Evropejce«. V združenju so prepričani, da cilji EU, za dekarbonizacijo gospodarstva za več kot 80 odstotkov do leta 2050, niso uresničljivi brez jedrske energije.
Dokument Evropske komisije je bil objavljen konec novembra lansko leto. V njem so med drugim vključeni predlogi o obnovljivih virih energije, oblikovanju trga z električno energijo, energetski učinkovitosti, upravljanju in zanesljivosti oskrbe. EU se namreč ne želi le prilagajati razmeram, ampak želi prevzeti vodilno vlogo pri prehodu na čisto energijo.
Foratom je v svojih stališčih objavil, da predloge EU pozdravlja in da bi z njimi lahko dosegli zastavljane energetske in podnebne cilje, a pod pogojem, da se upoštevajo stališča jedrske industrije. Po mnenju združenja predlog Evropske komisije v nekaterih točkah ogroža dosedanji konkurenčni, integriran in varen trg nizkoogljičnih virov energije, s tem, ko določenim virom daje prednostno obravnavo. Združenje poziva, da je potrebno za dosego ciljev upoštevati stroškovno učinkovitost dekarbonizacije, učinkovitost trga, ki vodi do konkurenčnih in dostopnih cen energije za končne uporabnike in spodbujanje naložb v nizkoogljične tehnologije.
Predlog Foratoma je, da države članice EU popišejo količinsko intenzivnost ogljika in opravijo izračun za trenutni in prihodnji prispevek jedrske energije k doseganju energetskih in podnebnih ciljev EU. Jedrska energija je namreč nepogrešljiv vir v evropski energetski mešanici, saj že sedaj zagotavlja polovico nizkoogljične električne energije. 128 jedrskih reaktorjev, s skupno zmogljivostjo 119 GWe, deluje v 14 od 28 držav članic EU in predstavlja več kot četrtino proizvedene električne energije v celotni EU.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani s prednostmi in slabosti jedrske energije in o napovedih rasti zmogljivosti jedrskih elektrarn.
Vir: World Nuclear News