Potencial geotermalne energije v nekdanjih rudnikih
Energetski inštitut Univerze Durham v Veliki Britaniji raziskuje, kako bi lahko s pomočjo geotermalne energije izkoristili nekdanje rudnike premoga na severovzhodu države.
Velika Britanija ima dolgo, več kot 150-letno zgodovino rudarstva. Ta je za seboj pustila precej zapuščenih rudniških delov pod mesti in na območjih na katerih se načrtujejo nove stanovanjske gradnje.
Zapuščeni deli rudnikov so vzbudili zanimanje raziskovalcev Univerze Durham, ki skupaj z BritGeothermal, združenjem za raziskave o globoki geotermalni energiji, ugotavljajo, kako bi lahko izkoristili potencial geotermalne energije. Kot morebiten vir toplote za domove predvidevajo poplavne vode v zapuščenih rudnikih. Te bi lahko predstavljale nizkoogljični in čisti vir energije za območje in nova stanovanjska naselja.
V raziskavi bodo ocenili količino vode na območju in nato količino toplote, ki jo je iz nje mogoče pridobiti. Te številke bodo nato uporabili za izračune, kolikšno število domov bi se lahko ogrevalo iz tega vira. Raziskali bodo tudi različne scenarije in optimizirali sistem za pridobivanje tovrstne energije.
Podobno izkoriščanje geotermalne energije sicer že uporabljajo na Nizozemskem in Kanadi. Potencial pa bi lahko izkoristili tudi v drugih državah kot na primer v Avstraliji, Ameriki, Španiji, Franciji, Nemčiji in na Poljskem, kjer imajo precej zapuščenih poplavljenih rudnikov, ki bi jih lahko uporabili kot vir energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z geotermalno energijo in načrtih Velike Britanije o zmanjšanju premoga v energetski mešanici.
Vir: Think geoenergy in Durham University.