Nemčija spreminja star rudnik v črpalno hidroelektrarno
Rudnik premoga, ki je poganjal nemško industrijo skoraj pol stoletja, bo dobil novo nalogo. Preuredili ga bodo namreč v ogromno baterijo, ki bo shranjevala presežek proizvedene sončne in vetrne energije ter v omrežje pošiljala energijo v času nizke proizvodnje iz obnovljivih virov.
V nemški rudnik črnega premoga, ki se nahaja v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija, bodo preuredili v 200 MW hidroelektrični črpalni sistem, ki bo deloval kot velika baterija. Ta bo imel dovolj zmogljivosti skladiščenja energije, za napajanje 400.000 domov. Trenutni načrt projekta predvideva umestitev rezervoarjev nad in pod površjem zaprtega rudnika. Sistem bo razpolagal z 1 milijonom kubičnih metrov vode zgoraj, na dnu rudniških jaškov, ki se nahajajo 1200 metrov pod površjem, pa bodo nameščene turbine/črpalke. Zaloga potencialne energije vode v tem sistemu bo torej rezervni načrt, ko bo v oskrbi z energijo potrebno zagotoviti dodatne količine energije iz obnovljivih virov. S tem projektom bo mesto Bottrop, v katerem je bil rudnik črnega premoga od leta 1974, tudi ohranilo pomembno vlogo pri neprekinjenem zagotavljanju energije za državljane Nemčije.
Ta projekt rešuje dva večja izziva, ki jih imajo obnovljivi viri. Na lokalni ravni, zaradi zaprtega rudnika ne bo prišlo do zaprtja gospodarske dejavnosti, kar je, za regijo s tako močno zgodovino proizvodnje iz fosilnih goriv, izjemnega pomena. Na regionalni ravni pa zagotavlja oskrbo z energijo, tudi ko veter ne piha oziroma sonce ne sije. Kapacitete za shranjevanje energije pri elektroenergetskih sistemih nezanemarljivim deležem proizvodnje iz obnovljivih virov so nujne, še posebej, ker si Nemčija želi do leta 2025 doseči 30 odstotkov energije iz obnovljivih virov v svoji energetski mešanici. Nemčija načrtuje zaprtje še 27, predvsem starejših premogovnikov in plinskih elektrarn, ki imajo skupaj kapaciteto 6,6 GW oziroma dovolj moči za zagotavljanje energije 13 milijonov domovom s povprečno porabo.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani s trajnostnimi in netrajnostnimi viri energije in energetsko oskrbo Nemčije.