V letu 2016 se je proizvodnja električne energije povečala
Mednarodna agencija za energijo (IEA) že od leta 1997 vsako leto pripravi zbirko statističnih podatkov o proizvodnji električne energije v preteklem letu. Tudi letos so pripravili obširno publikacijo, med katerimi so izluščili nekaj ključnih poudarkov statistike proizvodnje v državah OECD za leto 2016.
Ocena podatkov po mesecih za leto 2016 kaže, da se je proizvodnja električne energije v državah OECD zvišala za 0,9 %, v primerjavi z letom 2015. Največjo rast proizvodnje so beležile geotermalna, sončna, vetrna in drugi obnovljivi viri energije, njihova rast je bila 9,5 %. Manjšo, a še vedno precejšnjo rast proizvodnje je beležila tudi vodna energija (2,2 %). Goriva, med katere štejemo premog, zemeljski plin, naftne derivate, obnovljiva goriva in goriva iz odpadkov, so beležili zmanjšanje proizvodnje za 0,2 %. Prav tako pa je zmanjšanje proizvedene beležila tudi jedrska energija, in sicer za 0,1 %.
Kljub temu, da se je celotna proizvodnja električne energije povišala za 0,9 % pa je opaziti nekaj razlik pri spremembah med posameznimi OECD regijami. V Ameriki so beležili upad goriv za 1,5 % , dvig jedrske energije za 0,7 %, vodne energije za 3,2 % in energije iz obnovljivih virov energije za 22,5 %. V Aziji in Oceaniji so beležili upad goriv za 0,5 % in dvig pri jedrski (6,6 %), vodni (1,4 %) in obnovljivih virih energije (12,6 %). Evropa kaže na drugačen trend, in sicer z največjim povečanjem pri gorivih (2,6 %) in manjših povečanjem hidro energije (0,1 %), medtem ko so obnovljivi viri in jedrska energija zabeležili upad za 2,4 %. Po deležu proizvedene električne energije v energetski mešanici v Evropi prevladujejo goriva z 47 %, sledi jedrska energija s 23 %, vodna energija s 17 % in drugi obnovljivi viri energije s 13 %. Podobno razmerje je tudi v Ameriki, kjer goriva obsegajo 61 % proizvedene energije, jedrska energija 18 %, vodna 14 % in drugi obnovljivi viri 7 %. Azija in Oceanija beležita največ, kar 78 % proizvedene energije iz goriv, 9 % predstavlja jedrska energija, 8 % vodna, drugi obnovljivi viri energije pa le 5 %.
Skupna proizvodnja električne energije iz goriv je v državah OECD v letu 2016 znašala 6174,3 TWh. Največ sprememb na tem področju so beležili v Ameriki in Združenem Kraljestvu, s povečano zamenjavo premoga z zemeljskim plinom. Skupna proizvodnja jedrske energije v državah OECD v letu 2016 je znašala 1873,6 TWh. Na zmanjšanje proizvodnje so vplivale predvsem nadaljevanje postopne ukinitve jedrske energije v Nemčiji, večji izpadi elektrarn na Češkem in v Franciji ter operativni ali remontni izpadi v Sloveniji in Švici. Skupna proizvodnja vodne energije v državah OECD za leto 2016 je znašala 1451,6 TWh. Letošnja rast je predvsem posledica večjih padavin, še posebej v Kanadi, ZDA in na Norveškem, ki so tudi države, v katerih se proizvede največ električne energije iz vodne energije. Skupna proizvodnja energije iz geotermalne, sončne, vetrne in drugih obnovljivih virov energije je v državah OECD lani znašala 873,9 TWh. V energetski mešanici obnovljivih virov v Evropi sončna energija predstavlja 25 %, vetrna pa 70 %. Sončna je lani beležila 4 % rast, med tem ko se je proizvodnja iz vetrne energije v Evropi lani zmanjšala za 1 %. To zmanjšanje je bilo predvsem posledica slabih vremenskih razmer.
Trgovanje z električno energijo je v Ameriki lani beležilo 8 % rast. V Evropi pa sta tako izvoz kot uvoz električne energije beležila padec, izvoz za 9,8 %, uvoz pa za 8,7 %.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani s potrebami po energiji in energetsko oskrbo Slovenije.
Vir: IEA