Tesla z največjim baterijskim skladiščenjem električne energije
V zvezni državi Kaliforniji v ZDA so odprli največjo baterijsko postajo za skladiščenje električne energije. Za projektom stoji podjetje Tesla, ki svojo primarno dejavnost, proizvodnjo električnih avtomobilov, širi tudi na področje baterijskega skladiščenja.
Shranjevanje električne energije je že od samega začetka eden ključnih izzivov elektroenergetskega omrežja. Razlogi za potrebo po skladiščenju so nihanje porabe, še posebej pa je shranjevanje potrebno pri proizvodnji energije iz obnovljivih virov, ki je podvržena velikim dnevnim in sezonskim spremembam.
Teslina baterijska postaja za skladiščenje energije v Kaliforniji ima kapaciteto 20 MW in predstavlja največji tovrstni sistem na svetu. Zasnovan je tako, da lahko zagotovi oskrbo z 80 MWh električne energije v štirih urah. Vsebuje dovolj baterij za vožnjo kar 1000 Teslinih vozil, kar je enako energiji potrebni za oskrbo 15.000 domov. Skladiščna postaja je sicer last podjetja Southern California Edison, to bo v njej shranjevalo energijo za obdobje, ko bodo potrebe po energiji presegle proizvodnjo.
Baterijski sistemi zgrajeni za elektroenergetska podjetja sicer služijo več namenom. S sistemom lahko preprečujejo izpade električne energije tako, da jih napolnijo takrat, ko različne elektrarne proizvajajo presežek električne energije oziroma, da iz baterijskih sistemov pridobivajo električno energijo, ko proizvodni viri energije ne dosežejo ravni povpraševanja.
Ena ključnih težav baterijskih skladiščnih sistemov, poleg same cene teh sistemov, pa je segrevanje litij-ionskih baterij. Baterije potrebujejo izolirne materiale in programsko opremo, ki jim zagotavlja primerno hlajenje. V letu 2012 je namreč eno od skladiščnih postaj na Havajih zajel požar in s tem za nekaj časa zaustavil razvoj tehnologij na področju shranjevanja energije. A kot kaže se ta sedaj vrača v energetsko mešanico. V San Diegu so pred kratkim začeli s projektom izgradnje 37,5 MW skladiščne postaje z litij-ionskimi baterijami Samsunga. Podjetje Southern California Edison pa namerava v letu 2020 izgraditi 100 MW sistem za shranjevanje energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s potrebami po energiji in elektroenergetskim sistemom.
Vir: The Guardian