
Prvi reaktor Barakah v Združenih Arabskih Emiratih naj bi začel obratovati že letos
Gradnja jedrske elektrarne Barakah v Združenih Arabskih Emiratih (ZAE) je dosegla nov mejnik. Tretji in četrti reaktor sta v začetku januarja dosegla polovico izgradnje, s tem pa je tudi celotna elektrarna na 75 % dokončane gradnje. Gradnja jedrske elektrarne Barakah je sicer del ambicioznega jedrskega programa ZAE.
Šest držav: Kuvajt, Savdska Arabija, Bahrajn, ZAE, Katar in Oman, združenih v Gulf Cooperation Council, skupaj letno proizvede 520 milijard kWh energije, vse iz nafte in plina. V začetku leta 2007 so države s študijo izvedljivosti regionalne uporabe jedrske energije in razvoju jedrskega programa sklenile sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA). ZAE so aprila 2008 neodvisno objavili celovit program rabe jedrske energije. Ta je upošteval, da bo potreba po električni energiji iz 15.5 GW v letu 2008 zrasla na 40 GW v letu 2020. Uvožen premog kot možen vir proizvodnje zadostne količine električne energije so zaradi okoljskih posledic zavrnili. Zemeljski plin bi zadostoval le za polovico teh potreb, obnovljivi viri energije pa za 6-7 %. Jedrska energija se je pokazala kot dokazano okoljsko sprejemljiva in gospodarsko konkurenčna izbira za energetsko prihodnost ZAE. Tako so začeli z načrti za izgradnjo jedrske elektrarne Barakah.
ZAE so julija 2012 dobili dovoljenje za izgradnjo jedrske elektrarne, ki obsega štiri korejske reaktorje APR 1400. Prvi reaktor naj bi začel delovati že v prvi polovici letošnjega leta, preostali trije pa bodo sledili v letih 2018, 2019 in 2020. Trenutno stanje gradnje elektrarne kaže, da bodo ZAE te cilje tudi dosegli, saj so v začetku januarja 2017 dosegli že polovico izgradnje tretjega in četrtega reaktorja, kar je skupno 75 % dokončane gradnje celotne elektrarne.
ZAE upajo, da bodo z zagonom vseh štirih 1400 MWe jedrskih reaktorjev do leta 2020, proizvedli 25 % električne energije. Proizvodnja električne energije v jedrski elektrarni bo cenejša za četrtino stroškov, ki jih imajo s proizvodnjo električne energije iz plina. Pričakujejo pa tudi, da bodo z uporabo jedrske energije, prihranili 12 milijonov ton emisij ogljika letno.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani z delovanjem jedrske elektrarne in pomenom jedrske energije.