Konkurenčnost oskrbe z energijo
Si želimo cenovno dostopno energijo?
Strošek, ki ga plačamo za energijo, je pomemben dejavnik, ki vpliva na dostopnost energije in z njo povezanih storitev za gospodinjske odjemalce, industrijo in javni sektor. Cena energije za podjetja vpliva na ceno njihovih izdelkov in storitev na domačem in tujih trgih in s tem na njihovo poslovno konkurenčnost. Vire energije, iz katerih proizvajamo električno energijo, lahko z vidika njihove cenovne dostopnosti razdelimo v dve skupini.
V prvo skupino sodijo razmeroma poceni viri energije, ki pa terjajo precej drage tehnologije, da lahko iz njih pridobivamo električno energijo. To so tehnologije, kjer je cena goriva zelo nizka ali skoraj zastonj. Ti viri so:
- jedrska,
- vodna,
- sončna in
- vetrna energija.
V drugo skupino sodijo razmeroma dragi viri energije, ki pa ne terjajo tako dragih tehnologij za proizvodnjo električne energije oziroma za njihovo neposredno uporabo (na primer v prometu ali za ogrevanje). To so tehnologije, kjer je glavni del stroška strošek goriva. Med te vire štejemo predvsem:
- fosilna goriva: premog, nafta in zemeljski plin.
Pri vrednotenju stroška uporabe posameznega energenta moramo zato upoštevati različne vidike cene v celotnem življenjskem krogu energenta oziroma tehnologije. Poleg tega moramo upoštevati, da so v ceno energije za odjemalce vključeni še sistemski stroški (vzdrževanje in delovanje prenosnega in distribucijskega omrežja, pri obnovljivih virih stroški rezervnih proizvodnih enot itd.). Zato cenovne dostopnosti posameznih virov energije ne moremo neposredno primerjati glede na znesek na naših položnicah za energijo.