O vodni energiji
Vodna energija je energija tekočih voda, kar je posledica gibanja naravnega vodnega kroga. V hidroelektrarnah tako izkoriščamo gravitacijsko silo, saj voda teče po hribu navzdol. Vse je posledica sončne energije, ki poganja naravni vodni krog. Energijo tekoče vode (kinetično energijo) nato pretvarjamo v električno energijo.
Sončni žarki povzročajo izhlapevanje vode. Ta se v obliki hlapov dvigne v oblake in nato kot dež pade nazaj na zemljo. Ta voda se potem zbere v vodotokih in odteče v nižino.
Kako deluje hidroelektrarna?
Akumulirana potencialna energija vode pred jezom se v vtočnem kanalu hidroelektrarne spremeni v kinetično energijo močnega vodnega toka. Ta deluje na turbinske lopatice, kar povzroči vrtenje turbine. Pri tem se kinetična energija vodnega toka pretvarja v mehansko energijo. Na isti osi kot turbina je nameščen tudi električni generator, ki mehansko energijo vrteče se turbine in rotorja pretvori v električno energijo.
Velika večina slovenskih hidroelektrarn je pretočno-akumulacijskega tipa, kjer ima vsaka elektrarna akumulacijsko jezero, ki se izkorišča za dnevno-pretočni režim in vršno v konicah potrošnje električne energije. V državi imamo le eno črpalno hidroelektrarno.
Pomen vodne energije
Vodna energija je med pomembnejšimi obnovljivimi viri za proizvodnjo električne energije, tako na svetovni ravni kot v Sloveniji.
V Sloveniji v hidroelektrarnah proizvedemo približno 30 odstotkov vse električne energije.
GLOBALNO
K svetovni proizvodnji električne energije prispeva vodna energija okoli petino (20 %) vse električne energije. To pomeni približno 3600 TWh električne energije letno.
SLOVENIJA
V slovenski elektroenergetski sistem je vključenih 19 velikih hidroelektrarn (z nazivno močjo nad 10 MW). Njihov letni delež proizvodnje električne energije je približno 30 odstotkov.
Prednosti in slabosti vodne energije
PREDNOSTI
- gospodarnost: nizka cena električne energije, proizvedene v hidroelektrarnah;
- nizkoogljičnost: med obratovanjem ne povzroča izpustov toplogrednih plinov; in
- izboljšanje poplavne varnosti.
SLABOSTI
- nestanovitnost: količina proizvedene električne energije je odvisna od vremenskih pogojev oziroma količine padavin;
- poseg v prostor: hidroelektrarne močno vplivajo na vodno floro in favno ter na naravno okolje.
… so ljudje energijo tekočih voda izkoriščali že pred več kot 2000 leti?
Preprosta mlinska kolesa so vrtela mlinske kamne in mlela žita v moko ali prečrpavala vodo v jarke za namakanje polj.
… je največja hidroelektrarna na svetu elektrarna Tri soteske na reki Jangce na Kitajskem z nazivno močjo 22.500 MW? Največja slovenska hidroelektrarna je Hidroelektrarna Zlatoličje z nazivno močjo 114 MW.
… so prvo hidroelektrarno zgradili leta 1882 na reki Fox v Wisconsinu (ZDA)?