Viri energije za oskrbo Slovenije
V Sloveniji se oskrbujemo iz različnih primarnih virov energije. Iz nekaterih proizvajamo električno energijo in toploto. To so predvsem:
- jedrska energija,
- premog in
- vodna energija.
Druge vire pa uporabljamo neposredno. To so predvsem nafta in naftni proizvodi.
Katere vire imamo na voljo?
Pri oblikovanju energetske prihodnosti Slovenije bomo potrebovali ustrezno energijsko mešanico, ki nam bo zagotovila varno in zanesljivo oskrbo z nizkoogljično energijo po ugodnih cenah. Kateri viri so nam na voljo?
Viri energije: njihove prednosti in slabosti
Izbor energijske mešanice za Slovenijo mora upoštevati prednosti in slabosti posameznih virov energije. Moramo se odločiti, kaj je pri današnji in prihodnji oskrbi z energijo za nas najpomembnejše, in oblikovati kombinacije, ki se izidejo po:
- fizikalnih zakonitostih, tj. gostoti moči, ki jo vir zagotavlja na enoto površine,
- varnosti dobave,
- zanesljivosti oskrbe,
- razpoložljivih zalogah vira,
- okoljskih dejavnikih (izpusti CO2, druge oblike onesnaževanja okolja, vodni odtis itd.),
- prostorskih dejavnikih (površina, potrebna za izrabo posameznega vira energije),
- ekonomskih zmožnostih (stroški projektov in posledični stroški energije za odjemalce) ter
- družbeni sprejemljivosti.
Viri za proizvodnjo električne energije v Sloveniji
V Sloveniji se bomo pri oblikovanju energijske mešanice odločali med različnimi viri. V nadaljevanju se osredotočimo na tiste, ki so ključnega pomena za proizvodnjo električne energije. Predpostavljamo namreč, da bomo zaradi povečane uporabe vozil na električni pogon in zaradi prehoda ogrevanja s fosilnih goriv na toplotne črpalke potrebovali večji delež energije v obliki električne energije.
Še vedno pa bomo nekaj časa potrebovali tudi druge vire energije, predvsem fosilna goriva za neposredno uporabo v prometu in za ogrevanje.