Zmogljivosti sončnih elektrarn na globalni ravni prehitele vetrne zmogljivosti
V času energetske krize, boja proti podnebnim spremembam in okrevanja gospodarstva po pandemiji se je na globalni ravni nadaljevala konsistentna rast izrabe obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije. Podatki Mednarodne agencije za obnovljivo energijo (IRENA) kažejo, da sončna energija predstavlja 28 % kapacitet svetovne proizvodnje iz obnovljivih virov, vetrna pa 27 %.
Za doseganje ciljev boja proti podnebnim spremembam in omejitve izpustov ogljikovega dioksida, države sveta vsaka na svoj način izvajajo energetski prehod. Ključen element uspešnega energetskega prehoda je poleg izboljšanja energetske učinkovitosti razogljičenje energetske mešanice, kar zajema izločanje ogljično intenzivnih energetskih virov, kot so fosilna goriva, in večanje proizvodnje energije iz nizkoogljičnih virov. Med obnovljivimi viri je na svetovni ravni po podatkih Mednarodne agencije za obnovljivo energijo največ sončne energije, sledi pa ji vetrna. Ob koncu leta 2021 je bilo na globalni ravni nameščenih 843,1 GW sončnih elektrarn. Ta številka je od leta 2020 narastla za kar 133,6 GW.
Svoje zmogljivosti je v letu 2021 najbolj izboljšala Azija (57,7 odstotka), sledita pa Evropa (17,2 odstotka) in Severna Amerika (16,5 odstotka). V Evropi, kjer je ob koncu leta zmogljivost sončnih elektrarn znašala 158,4 GW, so največ zmogljivosti namestili v Nemčiji (5.015 MW), Poljski (3.715 MW), Nizozemski (3.299 MW), Španiji (2.821 MW) in Franciji (2.792 MW). Sončne elektrarne so v državah Evropske unije v lanskem letu proizvedle 157,5 TWh električne energije. V Sloveniji smo s sončnimi elektrarnami proizvedli 0,387 TWh električne energije.
Do konca leta 2021 so globalne proizvodne zmogljivosti iz obnovljivih virov znašale 3.064 GW, kar je 9,1 % več kot leto prej. V omrežja smo na globalni ravni lani dodali 256,7 GW čiste energije, kar pa predstavlja 81 % vseh novih zmogljivosti za proizvodnjo električne energije po vsem svetu. Tako visok odstotek obnovljivih virov predstavlja rekordno raven.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o rekordih slovenskih raziskovalcev v fotovoltaiki in največjih sončnih elektrarnah na svetu