Zaživel je projekt FutureFlow
V mednarodnem raziskovalnem projektu s področja pametnih omrežij pod vodstvom slovenskega sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja ELES, sodeluje 12 partnerjev iz osmih držav, ki bodo raziskovali nove rešitve za izravnavo elektroenergetskega sistema in upravljanje pretokov v evropskem elektroenergetskem omrežju.
Namen projekta, ki združuje štiri sistemske operaterje – poleg slovenskega še avstrijskega, madžarskega in romunskega, raziskovalne ustanove – med njimi tudi Elektroinštitut Milan Vidmar, tehnološke družbe in trgovca z električno energijo GEN-I in Elektro energija, je razviti metodologijo od začetka do testne faze, ki bi razširila področje tako imenovane sekundarne regulacije frekvence iz proizvodnje tudi na odjem in omogočila mednarodno izvajanje takšne dejavnosti. V prihodnosti bodo v sekundarno regulacijo tako vključeni prenosni operater, trgovci in nekateri večji odjemalci in proizvajalci električne energije.
Vključeni odjemalci se zavežejo, da bodo svoj odjem ves čas prilagajali zahtevi operaterja, kar je tudi bistvena razlika do tako imenovane terciarne regulacije, pri kateri so odjemalci večino pogodbenega časa v stanju pripravljenosti, operater pa izda zahtevek za prilagajanje odjema v primeru večjega izpada proizvodnje v sistemu.
Partnerji projekta pričakujejo, da bodo rezultati raziskave prototipne rešitve, ki jih bo industrija lahko takoj po zaključku uporabila v realnem gospodarstvu.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani tudi z elektroenergetskim sistemom Slovenije.
Vir: Naš stik