World Energy Outlook 2016: Pogled v prihodnost energetike
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je novembra 2016 izdala poročilo World Energy Outlook 2016, v katerem predvideva možne scenarije za energetski sektor do leta 2040. Scenariji, ki so predvideni se opirajo predvsem na cilje Pariškega sporazuma, ki je prav tako stopil v veljavo novembra 2016.
Pariški sporazum o podnebnih spremembah je v svojem središču predvsem energetski sporazum. Spremembe v energetskem sektorju so nujne za dosego ciljev, ki jih opredeljuje sporazum. Nekaj sprememb, ki v energetskem sektorju že potekajo, kažejo na potencial nizko ogljičnih virov pri doseganju pomembnih premikov pri podnebnih spremembah.
Po glavnem scenariju, ki ga predvideva World Energy Outlook (WEO) bo do leta 2040 svetovno povpraševanje po energiji naraslo za 30 %, kar se bo odražalo tudi v povečani porabi vseh sodobnih goriv. Vedno večji delež rasti v končni potrošnji energije zavzema električna energija. Po scenariju WEO se bo delež porabe električne energije do leta 2040 povečal za 40 %. Kljub temu, da je transport manjši faktor pri celotnem povpraševanju po energiji, pa bo pomembno vplival na porabo električne energije, saj se bo predvidoma povečalo število električnih avtomobilov. Svetovna zaloga električnih avtomobilov je že v letu 2015 dosegla 1.3 milijona, kar je skoraj dvakrat več kot leta 2014. Po scenariju WEO bo ta številka leta 2040 dosegla 150 milijonov in zmanjšala povpraševanje po nafti za 1.3 milijone naftnih sodov na dan.
Izzivi predvidenega scenarija za leto 2040 po WEO so veliki in zahtevajo prerazporeditev vlaganj v energetskem sektorju. Vlaganja se bodo morala odmakniti od fosilnih goriv proti obnovljivim in nizko ogljičnim, jedrskim virom energije. Kot so novembra 2016 izpostavili tudi na Svetovnem jedrskem združenju, bo svet v prihodnosti potreboval povečano oskrbo z energijo, še posebej čisto proizvodnjo električne energije. Jedrska energija proizvede okrog 11 % svetovne električne energije in kar 21 % električne energije v državah OECD. Po scenariju WEO naj bi se ta delež povečal predvsem zaradi razvoja jedrske energije na Kitajskem. Največ električne energije se sicer še vedno proizvede iz premoga, 39 %, sledi pa mu plin z 22 %. Hidroelektrarne proizvedejo 17 % svetovne električne energije, nafta 5 %, preostalih 7 % pa proizvedemo iz drugih virov (od tega veter 3%, geotermalna energija 1 % in sončna energija 1 %).
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom električne energije in z energetsko oskrbo prihodnosti.
Vir: IEA, World nuclear association in TSP data portal