Vse več držav napoveduje gradnjo novih jedrskih elektrarn
V okviru nove energetske strategije Združeno kraljestvo napoveduje gradnjo osmih novih jedrskih reaktorjev na obstoječih lokacijah. Do leta 2030 to pomeni en nov reaktor na leto. Šest novih reaktorja načrtuje Kitajska, o povečanju jedrskih kapacitet razmišlja tudi Poljska.
Združeno kraljestvo se z novo energetsko strategijo želi boriti proti naraščajočim cenam energije, večati energetsko neodvisnost države, hkrati pa s povečanjem proizvodnje elektrike iz drugih naravnih virov, kot so veter, vodik in sončna energija, razogljičiti energetski sistem. Britanska vlada načrtuje, da bo do leta 2030 kar 95 % električne energije nizkoogljične. Ministrstvo za poslovno, energetsko in industrijsko strategijo (Beis) Združenega kraljestva ocenjuje, da bodo s 50 GWh dodatnih vetrnih kapacitet na morju, zadostili napajanju vsakega doma v državi. Z jedrsko energijo pa naj bi zagotavljali 25 % porabljene električne energije do leta 2050. Poleg omenjenih ukrepov, Združeno kraljestvo načrtuje tudi povečanje uporabe vodika, sončne energije, načrtujejo pa tudi pospeševanje uporabe britanskih toplotnih črpalk.
O novih zmogljivostih z namenom manjšanja odvisnosti od ruskega plina razmišlja tudi Poljska. Trenutno večino energije na Poljskem proizvedejo iz premoga. Do leta 2043 naj bi Poljska imela skupno instalirane 6 do 9 GW jedrske energije, kar bo predstavljalo okoli 10 odstotkov proizvodnje električne energije.
Jedrske zmogljivosti pa se širijo tudi izven Evrope. Kitajski Državni svet je odobril gradnjo dveh novih reaktorjev v vsaki od jedrskih elektrarn Sanmen, Haiyang in Lufeng na Kitajskem. Odobritve veljajo za enote Sanmen 3 in 4, Haiyang 3 in 4 ter enote 5 in 6 tovarne Lufeng. S to energijo naj bi podprli gospodarski in družbeni razvoj. Gradnja jedrskih projektov sledi razvojnimi potrebam in stalni optimizaciji energetske strukture kitajskega gospodarstva, so ugotovili na izvršnem zasedanju državnega sveta.
Vas zanima več o tej temi: na eSvetu si lahko preberete tudi o Jedrski renesansi v Franciji in novih jedrskih kapacitetah na Finskem