Voditelji na podnebni konferenci v Glasgowu pozivali k odločnemu ukrepanju
Svetovni voditelji so na podnebni konferenci COP26 pozivali k odločnemu ukrepanju v boju proti podnebnim spremembam. Z ambicioznimi sporočili so dali zagon pogajanjem, ki so se osredotočala na vprašanje, kako zmanjšati izpuste toplogrednih plinov za omejitev segrevanja ozračja na občutno pod dve stopinji Celzija. Pomemben poudarek je bil tudi na prilagajanju na podnebne spremembe in zagotavljanju 100 milijard dolarjev letne podnebne pomoči državam v razvoju.
Na konferenci, ki se je odvijala v Glasgowu na Škotskem, je britanski premier Boris Johnson pozval k izvajanju pariškega sporazuma o podnebnih spremembah, doseženega na zasedanju COP21 v Parizu leta 2015. "Omejimo globalno segrevanje na 1,5 stopinje in začnimo potovanje proti bolj zeleni prihodnosti," je dejal. "Imamo tehnologijo, lahko zberemo finance. Vprašanje je, ali imamo voljo," je še poudaril Johnson. Ameriški predsednik Joe Biden, ki je po umiku iz pariškega podnebnega sporazuma v času Donalda Trumpa ZDA letos spet vrnil k sporazumu, vidi ukrepanje za zaustavitev podnebne krize kot velik potencial za svetovna gospodarstva. "Ob naraščajoči katastrofi vidim tudi veliko priložnost, ne le za ZDA, temveč za vse nas," je dejal svetovnim voditeljem in opozoril, da "smo na prelomni točki". Nemška kanclerka Angela Merkel pa je kot orodje v boju proti podnebnim spremembam izpostavila dajatev na emisije ogljikovega dioksida, s čimer naj bi spodbudili investicije v čisto energijo.
Slovenski premier Janez Janša je na vrhu voditeljev v okviru podnebne konference opozoril na nujnost izoblikovanja stvarne poti do uresničitve ciljev iz pariškega podnebnega sporazuma, prizadevanja za zeleni prehod pa po njegovih besedah ne smejo ogroziti socialne kohezije in gospodarskega razvoja. Odmik od premoga in nafte je ključna prvina pri doseganju zastavljenih ciljev, fosilna goriva pa bi lahko po njegovem mnenju kot prehodni vir nadomestila jedrska energija. "Več naložb je treba usmeriti v nove tehnologije in za podporo inovacij, ki bi omogočile čistejšo, varnejšo in učinkovitejšo proizvodnjo energije, kot je energija, pridobljena iz vodika in s fuzijo" je ocenil.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o pariškem podnebnem sporazumu in prispevkom jedrske energije v boju proti podnebnim spremembam
Vir: STA