Vetrne in sončne elektrarne kmalu cenejše od termoelektrarn
Pričakovati je, da bo do leta 2030 ceneje zgraditi nove vetrne ali sončne elektrarne kot nadaljevati z uporabo termoelektrarn na premog. Nekatere analize kažejo, da je že danes pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE) cenejše kot izgradnja nove termoelektrarne na premog.
Premog ni več najcenejša oblika energije na večjih trgih, saj se kot največji povzročitelj izpustov toplogrednih plinov na svetovni ravni, težko usklajuje z obstoječimi predpisi o onesnaževanju zraka. Podrobnejša analiza ugotavlja, da je proizvodnja električne energije iz premoga v letu 2019 upadla za 3 %, kar je največji padec po več kot štirih desetletjih skoraj neprekinjene rasti.
Uporaba termoelektrarn na premog sicer še naprej raste na Kitajskem, medtem ko je v Evropi upadla za skoraj 25 %, v ZDA pa za 16 %. Sončna in vetrna energija sta bili že zdaj cenejši od približno 60 % električne energije pridobljene iz termoelektrarn na premog.
Vendar pa odločitve o gradnji elektrarn ne temeljijo le na osnovi cene izgradnje elektrarn. Potrebno je upoštevati širšo sliko in razmišljati o virih energije in vrstah proizvodnjih objektov, ki zagotavljajo tudi stabilnost elektroenergetskega sistema, razpoložljivost zadostne količine električne energije v vseh vremenskih pogojih. Nenazadnje pa ustrezna energetska mešanica vpliva tudi na kvaliteto našega življenja, okolje in na ceno električne energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani o vplivu obnovljivih virov energije na elektroenergetski sistem in o izzivih pri ustreznem oblikovanju energetske mešanice
Vir: The Guardian