Velika Britanija pri proizvodnji elektrike uspešno nadomešča premog z OVE
Še pred 10 leti je Velika Britanija proizvedla 40 odstotkov elektrike v termoelektrarnah in le tri odstotke iz vetrne ali sončne energije, dandanes je slika drugačna.
Letos so Britanci pridobili 37 odstotkov elektrike iz obnovljivih virov energije, 35 odstotkov iz fosilnih virov (premog in plin), 18 odstotkov iz jedrske energije, ostalih 10 odstotkov so uvozili. Razlogov za spremembe je več.
V času karantene, zaradi pandemije COVID–19 je povpraševanje po elektriki upadlo, zaradi tega se je britanski nacionalni sistemski operater prenosnega elektroenergetskega omrežja – National Grid odločil, da zapre nekatere elektrarne, med prvimi štiri termoelektrarne. Vendar, da je v Veliki Britaniji (brez Severne Irske) od aprila dalje zmanjšana uporaba premoga pri proizvodnji elektrike, se ne gre zahvaliti zgolj pandemiji, temveč predvsem številnim naložbam v obnovljive vire energije v preteklem desetletju. Trenutno ima Velika Britanija največja polja vetrnih elektrarn na morju (offshore) in tudi največjo posamezno vetrno elektrarno, ki so jo zgradili lani ob obali Yorkshirea. Glede na zaveze k pariškemu sporazumu in zmanjševanju izpustov CO2, se bo upad vloge fosilnih goriv, še zlasti premoga, nadaljeval.
V luči zamenjav fosilnih elektrarn za čistejše in okolju prijaznejše elektrarne, v Veliki Britanjiji poleg vlaganj v obnovljive vire vlagajo tudi v gradnjo novih jedrskih elektrarn. V letu 2016 so tako pričeli z načrtovanjem dveh novih EPR reaktorjev.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z energetskimi načrti Velike Britanije in jedrskih elektrarnah v gradnji
Vir: BBC in The Guardian