Večji potenciali novih litij-ionskih baterij
Nove li-ionske baterije s potencialom večjega shranjevanja vetrne in sončne energije.
Litij-ionske ali Li-Ion baterije napajajo vse od pametnih telefonov do električnih avtomobilov. Zaradi njihovih prednosti - da so manjše in lažje, se hitreje polnijo in trajajo dlje, je njihova izdelava kompleksnejša in dražja, kar onemogoča njihovo množično uporabo pri električnemu transportu in skladiščenje večjega obsega energije. A start-up podjetje 24M je razvilo novo tehnologijo, ki bi lahko odpravila težavo drage proizvodnje.
Ključ do preprostejše proizvodnje Li-onskih baterij je v uporabi poltrde elektrode. Običajne Li-ionske baterije uporabljajo več tankih plasti elektrod, ki so zložene druga na drugo, da dobimo eno celico. Inovacija, ki prihaja iz laboratorija MIT pa so elektrode, ki nastanejo z mešanjem praškov s tekočim elektrolitom, pri čemer nastane lepljiva zmes. Ta oblika omogoča več prostora za shranjevanje in da bateriji od 15 do 25 odstotkov večjo zmogljivost od običajnih Li-ionski baterij enake velikosti, hkrati pa jo je tudi lažje in hitreje izdelati.
Nova tehnologija izdelave baterije bo lahko pomembno prispevala k učinkovitosti shranjevanja energije, kar je izjemno pomemben izziv tako na področju krepitve učinkovite rabe energije kot spodbujanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov.
Po pričakovanjih naj bi podjetje prvo tovrstno baterijo izdelalo leta 2018. Upajo, da bodo potencial novih baterij prepoznale predvsem družbe, ki bi z njimi lahko shranjevale električno energijo iz vetrnih in sončnih elektrarn ter jo prodajale v obdobjih, ko je povpraševanje po električni energiji največje. Potencial je tudi v rabi baterij pri električnih avtomobilih.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom in prednostmi električne energije
Vir: MIT Technology