Več držav krepi svoje jedrske zmogljivosti
Jedrska energija je v letu 2017 predstavljala 10,5 % v svetovni proizvodnji električne energije, v več državah pa njen delež narašča, saj narašča tudi potreba po elektriki. Svoje zmogljivosti in jedrske tehnologije krepijo v Združenem kraljestvu, Rusiji, na Japonskem, Kitajskem in v ZDA.
Med leti 2012 in 2017 so se obstoječe jedrske zmogljivosti v svetu zvišale na 392 GW, kar predstavlja 18 GW rasti. Po mnenju GlobalData pa bo jedrska energija nadaljevala svojo rast tudi v naslednjem desetletju in dosegla 536 GW zmogljivosti do leta 2030. Več držav po svetu pa že krepi svoje jedrske zmogljivosti. Na Kitajskem je konec preteklega leta začel obratovati prvi komercialni evropsko tlačnovodni reaktor (EPR) – Taishan 1, druga enota Taishan 2 pa bo predvidoma v omrežje vzpostavljena letos. EPR reaktorja pa sta v gradnji še v Franciji in na Finskem. V Združenem kraljestvu so leta 2016 prav tako začeli z načrtovanjem dveh novih EPR reaktorjev, Hinkley Point C in Sizewell C.
Japonsko ministrstvo za gospodarstvo, trgovino in industrijo namerava v prihodnje podpreti predvsem zagonska podjetja s področja jedrske energije, razmišljajo namreč o kar 50- do 90-odstotnem subvencioniranju razvojnih stroškov. Namen pobude je povečati število zagonskih podjetji, ki razvijajo jedrsko tehnologijo prihodnosti, kot so na primer tudi majhni jedrski reaktorji (SMR). V sklopu razvoja nove generacije jedrskih tehnologij so v Rusiji proizvedli prvo mešano oksidno gorivo (MOX), ki ima potencial ustvariti zaprt jedrski gorivni cikel in zmanjšati porabo naravnega urana. V ZDA pa je nova študija iz Univerze Stanford pokazala, da bi morale ZDA spremeniti sistem ravnanja z jedrskimi odpadki in slediti sistemu kot ga imajo Finska, Švedska, Švica in Kanada, kjer z odpadki upravljajo neodvisne organizacije jedrske industrije, za kar pa bi ZDA morala spremeniti svojo jedrsko zakonodajo.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s potrebami po jedrski energiji do leta 2050 in rastjo jedrske energije v svetu
Vir: Energypost.eu