Trend upadanja novih elektrarn na premog
Na svetovni ravni smo v letu 2017 ponovno beležili upad razvoja novih premogovnih elektrarn. Po podatkih poročila okoljskih organizacij je v lanskem letu v svetu ugasnilo za več kot 25.000 MW elektrarn na premog.
Organizacije Greenpeace, Sierra Club in CoalSwarm so četrto leto zapored pripravile poročilo z naslovom »Boom and Bust 2018: Tracking The Global Coal Plant Pipeline«, v katerem so predstavile podatke o svetovni premogovni energetiki. V letu 2017 je bilo 28 % manj novozgrajenih premogovnih elektrarn kot leto pred tem in kar za 41 % manj kot v letu 2015. Prav tako se je zmanjšalo število začetih novogradenj, in sicer za 29 % v primerjavi z letom 2016 in kar za 73 % v primerjavi z letom 2015. Le 7 držav pa je v lanskem letu začelo graditi nove elektrarne na premog na več kot eni lokaciji. Če se bo ta trend nadaljeval bo do leta 2022 v svetu opuščenih več starih enot, kot pa bo novih stopilo v obratovanje.
V Evropi je že 7 držav, ki nimajo več aktivnih premogovnih zmogljivosti, to so Belgija, Ciper, Estonija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Islandija, Norveška in Švica. Premog naj bi do leta 2030 opustilo še 10 evropskih držav, med njimi Irska, Avstrija, Danska, Finska, Francija, Italija, Nizozemska, Portugalska, Švedska in Velika Britanija. Nove elektrarne na premog pa so načrtovane na Poljskem, Zahodnem Balkanu in v Turčiji. Kljub trendu upadanja pa okoljske organizacije opozarjajo, da bodo izpusti CO2, glede na pričakovano življenjsko dobo obstoječih elektrarn na premog, še vedno presegali raven, ki bi jo morali doseči, če želimo izpolniti zaveze pariškega podnebnega sporazuma. Pomembno pa je tudi opozoriti, da bo premogovne kapacitete potrebno nadomestiti z zanesljivo nizkoogljično proizvodnjo električne energije, ki jo predstavlja zavezniško jedrske in OVE.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z globalnim zavezništvom za ukinitev premoga in o pomenu fosilne energije
Vir: Energetika.NET in Endcoal.org