Strokovnjaki opozarjajo na pomen jedrske energije pri doseganju podnebnih ciljev
42 svetovnih društev, ki združujejo jedrske strokovnjake, je v maju podpisalo skupno deklaracijo, s katero opozarjajo na priznavanje pomena jedrske energije kot čiste tehnologije, ki pripomore k defosilizaciji družbe in doseganju podnebnih ciljev.
Društva jedrskih strokovnjakov, ki združujejo znanstvenike, inženirje in druge jedrske strokovnjake ter nacionalne in mednarodne znanstvene organizacije, s podpisom deklaracije opozarjajo, da so podnebne spremembe ena največjih groženj našemu planetu in da svet ne napreduje dovolj hitro pri doseganju ciljev Pariškega sporazuma. V nasprotju s pričakovanji pa so se po poročanju Mednarodne agencije za energijo (IEA) izpusti CO2, povezani z energetiko, v letu 2018 celo zvišali za 1,7 odstotka.
Zaradi dosedanjega nezadostnega spoštovanja zastavljenih smernic in ciljev je potrebno čim prej sprejetiti hitre in učunkovite ukrepe za doseganje podnebnih ciljev. Po podatkih Medvladnega foruma za podnebne spremembe (IPCC) znašajo izpusti CO2 v celotnem življenjskem ciklu proizvodnje elektrike iz jedrske energije le 12 g/kWh, kar je primerljivo z izpusti pri proizvodnji vetrne energije in uvršča jedrsko energijo med čiste vire energije z nizkimi izpusti CO2.
»Jedrsko energijo moramo prepoznati kot čist vir energije s pomembno vlogo pri zmanjševanju podnebnih sprememb. Le tako bomo lahko skupaj z drugimi nizkoogljičnimi viri in tehnologijami dosegli razogljičenje energetike do leta 2050,« poudarja predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS) doc. dr. Tomaž Žagar in dodaja, da je podpis deklaracije ena v nizu aktivnosti slovenskega in evropskega jedrskega društva, ki prispevajo k dvigu prepoznavnosti in sprejemljivosti nizkoogljične jedrske energije.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z navodili za uresničevanje Pariškega sporazuma in o napovedih o vlaganjih v razogličenje