Stanje jedrske energije v 2017
Mednarodna zveza za jedrsko energijo (IAEA) je objavila letno zbirko o stanju jedrske energije v državah sveta, ki popisuje trenutni status in razvoj jedrskih programov posameznih držav.
Jedrska energija trenutno zagotavlja 11 % svetovne proizvodnje električne energije. V 12 državah sveta jedrska energija dosega vsaj 30 % nacionalne proizvodnje energije. Do konca leta 2017 je bilo v 30 državah po svetu aktivnih 449 jedrskih reaktorjev, v 15 državah pa je še 56 reaktorjev, ki so v gradnji. V letu 2018 bosta svoj prvi jedrski reaktor dobili dve državi: Belorusija in Združeni Arabski Emirati.
Trenutno v Evropi deluje 191 jedrskih reaktorjev. Največ jih ima Francija (58 reaktorjev), sledi pa ji Rusija (35 reaktorjev). Po podatkih iz marca 2018 je v gradnji trenutno 12 novih reaktorjev, in sicer: 6 v Rusiji, po 2 v Ukrajini in na Slovaškem ter po 1 na Finskem in v Franciji. Razvoj novih jedrskih programov se po posameznih evropskih državah močno razlikuje. Države, ki so v letu 2017 poročale, da razmišljajo o jedrski opciji kot pomembni za energetsko mešanico so Bolgarija, Češka, Madžarska ter Poljska.
Kot so na Mednarodni zvezi za jedrsko energijo poudarili ob izidu zbirke, jedrska energija ostaja pomembna opcija pri izboljšanju energetske zanesljivosti v številnih državah, prav tako pa pomembno vpliva na zmanjšanje posledic podnebnih sprememb in onesnaženosti zraka.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom jedrske energije in načrti o uporabi jedrske energije v Sloveniji
Vir: IAEA in World Nuclear Association