Ravnanje z odpadki iz fotovoltaike
V svetu je do leta 2050 pričakovati okoli 70 milijonov ton fotovoltaičnih (PV) odpadkov. V državah EU je reciklaža PV panelov legalno zelo strogo urejena, vendar pa v tem trenutku, zaradi manjše količine odsluženih panelov, še ni vzpostavljen konkreten potek odvoza odpadkov.
V Evropi je trenutno nameščenih za 4 milijone ton sončnih elektrarn. Mednarodna agencija za obnovljivo energijo (IRENA) ocenjuje, da bodo leta 2020 PV odpadki predstavljali 5 % novonameščenih naprav. Napovedujejo pa, da se bo to razmerje do leta 2050 povzpelo na 80 do 89 %. O trenutnem stanju glede količine odpadkov iz fotovoltaike v Sloveniji še ni podatkov. Zaradi življenjske dobe, ki jo imajo PV paneli - ta naj bi znašala 30 let, trenutno odpadke iz fotovoltaike predstavljajo le paneli poškodovani pri prevozu in montaži ter moduli iz primerov uveljavljanja garancije. Za Slovenijo na tem področju velja Evropska direktiva o odpadni električni in elektronski opremi, ki predpisuje t. i. podaljšano odgovornost proizvajalca. To pomeni, da so odsluženi paneli strošek in odgovornost proizvajalca oz. uvoznika. Vendar se na drugi strani pojavljajo mnenja, da bi prav zaradi sorazmerno dolge življenjske dobe PV panelov bilo bolj smiselno uvesti prispevek, ki bi ga proizvajalec oz. uvoznik ob uvozu plačal v sklad za razgradnjo.
Proizvajalci PV panelov poudarjajo, da je PV modul v osnovi odpadek, ki ga je v veliki meri možno predelati v kakovostne materiale oz. komponente, med njimi aluminij, steklo, baker in silicij. Primer dobre prakse je proizvajalec First Solat, ki na primer pri reciklaži predela do 90 % materiala. Več kot 70 % evropskih proizvajalcev je tudi vključenih v mrežo neprofitne organizacije PV CYCLE, ki podjetjem in imetnikom odpadkov po svetu nudi prilagojene in pravno skladne storitve na področju ravnanja s PV odpadki. Kljub temu, da je v Evropi to področje dobro urejeno, pa se resne težave s PV odpadki pojavljajo v državah v razvoju. Tam primanjkuje tehničnega znanja in kapitala za vzpostavitev kompetentnih centrov za reciklažo panelov, navadno pa je tudi okoljska regulacija slaba. Da bi zagotovili nizkoogljičnost sončne energije v vseh fazah življenjskega cikla bo v prihodnosti vse več pozornosti potrebno nameniti ravnanju s PV odpadki.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani pomenom sončne energije za slovenska goospodinjstva in z obnovljivimi viri v Sloveniji
Vir: Energetika.NET