Projekcije delovanja PV sistemov v 21. stoletju
Raziskovalna skupina s Fakultete za elektrotehniko, Univerze v Ljubljani, je razvila novo metodologijo globalne klasifikacije klimatski con, ki je primarno namenjena fotovoltaiki.
Metodologija temelji na najbolj razširjeni Köppen-Geiger klasifikaciji klimatskih con, ki ji doda sončno obsevanje. Nova klasifikacija uvaja 12 globalnih klimatskih con. Predlagana karta klimatskih con z imenom karta Köppen-Geiger-Photovoltaics (KGPV map) je bila generirana na osnovi preračunanih vrednosti sončnega obsevanja iz ERA-Interim baze Evropskega centra za srednjeročno vremensko napoved in svet deli na šest osnovnih con:
- A - tropsko,
- B - puščavsko,
- C - stepsko,
- D - zmerno,
- E - hladno in
- D - polarno
- ter na štiri podcone glede na količino sončnega obsevanja (L-nizko, M-srednje, H-visoko, in K-zelo visoko).
24 rezultirajočih kombinacij je nato skrčenih na 12 glede na gostoto poseljenosti in deleža površin.
Ob uporabi fotonapetostnih indikatorjev KGPV omogoča primerjavo delovanja fotonapetostnih sistemov med posameznimi conami. Raziskovalci so s pomočjo »SSP5-8.5« klimatskih scenarijev inštituta Pierre Simon Laplace napovedali delovanje fotonapetostnih sistemov do leta 2100.
Študija je potrdila, da je za fotonapetostne sisteme najboljša puščava Atacama (Čile), prikazala pa je tudi, da lahko fotonapetostni sistemi najboljši faktor učinkovitosti dosegajo v področju blizu Moskve v Rusiji.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z delovanjem sončnih elektrarn in vplivom podnebnih sprememb na delovanje fotovoltaičnih celic.
Vir: ScienceDirekt in PE magazine