Pridobivanje urana iz morske vode
S pridobivanjem urana iz morske vode bi jedrska energija postala povsem obnovljiv vir energije.
Jedrska energija kot trajnostni vir energije je vse bliže temu, da postane tudi povsem obnovljiv vir energije. Ameriška raziskovalna laboratorija Pacific Nortwest in Oak Ridge namreč razvijata nove tehnologije, s katerimi se bomo lahko morda že kmalu približali ekonomsko upravičenemu pridobivanju urana iz morske vode.
Iz morske vode bi lahko pridobili 4 milijarde ton urana, kar bi zagotovilo delovanje tisoč 1.000 MW jedrskih elektrarn za kar 100.000 let. Ta bi nadomestil uran, ki smo ga do sedaj pridobivali z izkopavanjem v rudnikih. Uran, pridobljen iz morske vode, se nenehno obnavlja, s tem pa bi jedrska energija postala povsem obnovljiv vir energije, tako kot sončna, vodna in vetrna energija. Uran se v morski vodi raztopi v zelo nizkih koncentracijah, 3 mikrograme na liter, vendar je na svetu oceanske vode kar 300 milijonov kubičnih kilometrov. Zaradi naravnega uravnavanja urana v morski vodi je nemogoče, da bi v naslednji milijardi let z izčrpanjem znižali koncentracijo urana, četudi bi jedrska energija predstavljala 100 odstotno oskrbo planeta z energijo in bi naša vrsta živela še milijardo let.
Nova tehnologija pridobivanja urana temelji na uporabi pletenic s polietilenskimi vlakni, ki so prevlečene z amidoksimom, da lahko izvlečejo in nase vežejo uranov dioksid iz morske vode. Pletenice vlaken, ki zbirajo uran morajo imeti premer 15 centimetrov, v višino pa lahko merijo več metrov, odvisno od tega, kje v morju so razporejene. Po enem mesecu plavanja v morski vodi se pletenice daljinsko sprostijo na površje. Uran se iz njih zbere preko kislinske obdelave v uranov kompleks, ki hkrati regenerira vlakna, da jih je mogoče ponovno uporabiti. Zbrani uranovi kompleksi pa nato lahko postanejo obogateno jedrsko gorivo.
Strošek pridobivanja urana iz morja je višji kot v rudnikih, vendar pa je delež stroška pridobivanja goriva v končni ceni električne energije relativno majhen. Zaradi tega so zaloge urana, ki jih danes prikazujemo v statistikah v resnici mnogo večje in več kot zadoščajo potrebnim količinam za proizvodnjo električne energije.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani o jedrski energiji in njenemu pomenu
Vir: Forbes