Povečanje porabe energije v državah v razvoju po letu 2050
Zaradi neupoštevanja povratnih učinkov bo poraba energije v državah v razvoju narasla za 90 %.
Po podatkih Mednarodne agencije za energijo bo poraba energije v državah, ki niso članice Organizacije za gospodarstvo in razvoj, po letu 2050 narasla za 90 %. Trenutno se na svetu sicer porabi 155.388 TWh energije. Po nekaterih milejših projekcijah naj bi ta poraba v svetu po letu 2040 narasla na 212.748 TWh. Znatni delež k tej porabi bodo prispevale države v razvoju. Prav v teh državah si Mednarodna agencija za energijo v luči boja proti podnebnim spremembam prizadeva za zmanjšanje rasti porabe energije na 77 %.
Posledice ukrepov učinkovite rabe energije so slabo predvidljive zaradi tako imenovanega povratnega učinka. Gre za psihološki pojav, ko ljudje prihranek, ki so ga dosegli z ukrepi URE (npr. s toplotno izolacijo stavb ali prehodom na učinkovitejše energente za svoja osebna vozila), vložijo nazaj v povečanje svojega udobja, npr. v zvišanje temperature v bivalnih prostorih ali povečanje razdalje, ki jo dnevno prevozijo). K tako visoki rasti porabe energije v nerazvitem svetu je prispevalo predvsem zanemarjanje povratnih učinkov v proizvodnih sektorjih in razvijajočih se gospodarstvih.
Prav razumevanje tega, kje nastanejo te visoke vrednosti povratnega učinka, bo ključno prispevalo k energetski učinkovitosti in zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida.
Preberite več o tej temi: eSvet vas seznani z učinkovito rabo energije in s porabo energije za različne dejavnosti.
Vir: The Energy Collective, World energy outlook